RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powrót do szkół. Czarnek o końcu lockdownu: Jestem przekonany o kwietniu

Przemysław Czarnek o końcu nauki zdalnej (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)
Przemysław Czarnek o końcu nauki zdalnej (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)

Kiedy powrót do szkół i koniec nauki zdalnej? Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że jest przekonany, iż koniec szkolnego lockdownu nastąpi jeszcze kwietniu. Mówił też o studentach i sesji letniej.

PAN do likwidacji? Jasna deklaracja ministra Czarnka

Bardzo szanuję prof. Duszyńskiego, ale nie wiem, na jakiej podstawie wyciąga wnioski, jakoby Polska Akademia Nauk była zagrożona. To bzdura – mówi...

zobacz więcej

Przemysław Czarnek był gościem Polskiego Radia 24. Minister edukacji został zapytany, czy ten rok szkolny uczniowie dokończą w szkołach czy zdalnie.

– Jestem przekonany, że ten rok szkolny dokończymy w szkołach, wrócimy do nauki stacjonarnej w przedszkolach i szkołach – odparł minister.

Powrót do szkół w kwietniu?


Zaznaczał, że wszystko zależy od tego, kiedy ustąpi trzecia fala epidemii koronawirusa w Polsce. Mówił, że decyzja o powrocie do szkół to prawdopodobnie kwestia tygodni.

– Dlatego obecne restrykcje przedłużyliśmy tylko o tydzień do 18 kwietnia – zaznaczył.

Mówił, że ważnym elementem końca szkolnego lockdownu jest zaszczepienie ponad 500 tys. nauczycieli. – Jestem przekonany, że w kwietniu wrócimy do nauki stacjonarnej i w przedszkolach, i w szkołach – powiedział Czarnek wskazując, że możliwe jest jeszcze w tym miesiącu otwarcie szkół dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej.

Studia i sesja letnia


Pytany o uczelnie mówił, że jest przekonany, „że jeśli trzecia fala ustąpi, to nastąpi częściowe otwarcie uczelni”. – Będę zachęcał rektorów, by przywracać naukę stacjonarną na szerszą skalę i by sesja letnia odbywała się w trybie stacjonarnym – dodał.

W środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że nauka zdalna będzie przedłużona o kolejny tydzień. Oznacza to, że do 18 kwietnia zamknięte będą szkoły, przedszkola i żłobki.

Rozporządzenie Przemysława Czarnka


Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Od 29 marca zawieszone jest też stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach zawieszone są formalnie do 11 kwietnia. W środę minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że zawieszenie to zostanie przedłużone o kolejny tydzień do 18 kwietnia.

źródło:
Zobacz więcej