RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Światowy Dzień Turystyki

27 września przypada Światowy Dzień Turystyki, obchodzony od 1980 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). Głównym celem święta jest zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na znaczenie turystyki i jej wartości społecznych, kulturowych, politycznych i ekonomicznych.

W tym roku hasło obchodów brzmi: „Turystyka – Łączenie Kultur”. Temat jest okazją do zaprezentowania roli turystyki w spotkaniach ludzi różnych kultur z całego świata. Ma także zwrócić uwagę na ochronę i promocję wszelkich form kultury na świecie.

Honorowym gospodarzem tegorocznego Światowego Dnia Turystyki jest Egipt, jako jeden z krajów najczęściej wybieranych przez turystów. Rocznie odwiedza go około miliona osób. Turystyka tworząc 12 proc. egipskiego PKB, jest jedną z podstawowych gałęzi gospodarki tego kraju. Według badań, co siódmy Egipcjanin pracuje w tym sektorze.

Obchodom Dnia Turystyki jak co roku towarzyszy konkurs fotograficzny – wyróżnieni zostaną autorzy najlepszych zdjęć, ukazujących wpływ turystyki na interakcję kultur. Nagrodą jest wycieczka dookoła Egiptu. W tym roku konkurs po raz pierwszy zostanie zorganizowany z wykorzystaniem serwisu społecznościowego Twitter.

Według danych statystycznych, w ubiegłym roku w podróż poza granice swojego kraju wybrało się 940 milionów turystów. W 2009 roku ich liczba wyniosła 880 milionów.

Polscy turyści najczęściej odwiedzali Niemcy, potem Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Hiszpanię i Czechy. Spośród krajów najczęściej odwiedzanych przez Polaków największy wzrost liczby wyjazdów w stosunku do roku 2009 zanotowano na Litwie, we Francji, Grecji, Hiszpani i Turcji. Największy spadek liczby wizyt dotyczył Belgii, Holandii, Irlandii i Austrii.

W ubiegłym roku do Polski przyjechało 12,5 mln turystów, czyli o 5 proc. więcej niż dwa lata temu.

Światowy Dzień Turystyki jest obchodzony od 1980 roku. Rok wcześniej Zgromadzenie Generalne WTO zadecydowało, że będzie nim 27 września, rocznica przyjęcia statutu organizacji.

źródło:

Zobacz więcej