RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Hiszpania. Skrajna lewica zaatakowała na wiecu wyborczym konserwatywnej partii

Agresywne zachowanie skrajnej lewicy w Madrycie (fot. Getty Images)
Agresywne zachowanie skrajnej lewicy w Madrycie (fot. Getty Images)

Kilkanaście osób zostało rannych w zamieszkach, do jakich doszło w środę wieczorem w Madrycie podczas wiecu wyborczego konserwatywnej partii Vox. Wywołali je aktywiści skrajnie lewicowych organizacji.

Irlandia Północna: 41 policjantów rannych w zamieszkach z brexitem w tle

Ponad 40 funkcjonariuszy zostało rannych w trwających od kilku dni niepokojach w Irlandii Północnej – poinformowała regionalna policja. Tym razem...

zobacz więcej

Jak poinformowały służby medyczne wspólnoty autonomicznej Madrytu, wśród co najmniej 14 rannych jest kilku funkcjonariuszy policji, którzy ochroniali wydarzenie inaugurujące kampanię wyborczą partii Vox. Wybory do regionalnego parlamentu zaplanowane są na 4 maja.

Do pierwszych incydentów podczas wieczornego wiecu w madryckiej dzielnicy Vallecas doszło w trakcie przemówienia lidera Vox Santiago Abascala, kiedy grupa lewicowych manifestantów zaczęła rzucać kamieniami w mówcę.

– Oto do czego dopuściło ministerstwo spraw wewnętrznych kierowane przez Fernando Grande-Marlaskę – krzyknął na zakończenie przemówienia Abascal, pokazując zgromadzonym kamienie rzucone w jego kierunku.

Agresja bojówek skrajnej lewicy

Po zakończeniu wiecu grupa kilkudziesięciu bojówkarzy skrajnej lewicy starła się z pilnującymi porządku podczas wydarzenia policjantami. Funkcjonariusze użyli pałek. Zatrzymano też dwóch agresorów.

Hiszpańskie media odnotowują, że atak na wiec partii Vox poparła wieczorem minister ds. równouprawnienia Irene Montero ze skrajnie lewicowego bloku Unidas Podemos. Stwierdziła, że „mieszkańcy dzielnicy Vallecas bronili się jedynie przed rasizmem, przesadną męskością, wrogością wobec mniejszości seksualnych i biednych”. Wiec Vox określiła zaś mianem „formy przemocy stosowanej przez skrajną prawicę”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej