Libia apeluje o odblokowanie pieniędzy reżimu

Lynn Pascoe apelował o zniszczenie odkrytej w Libii broni chemicznej (fot.arch.PAP/EPA/PETER FOLEY)

Nowe libijskie władze zaapelowały do ONZ o odblokowanie wszystkich pieniędzy byłego reżimu Kadafiego znajdujących się na zagranicznych kontach. Sytuacja w Libii była tematem pierwszej części posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Po upadku Muammara Kadafiego większość krajów odblokowała już zamrożone wcześniej pieniądze. Zrobiły tak m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Nowe libijskie władze podkreślają, że odblokowanie wszystkich pieniędzy jest konieczne dla sprawnej odbudowy kraju.

O odblokowanie pieniędzy na forum Rady Bezpieczeństwa apelował szef tymczasowego libijskiego rządu Mahmud Dżibril. – Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa wspomnieliśmy o kwestii odblokowania naszych pieniędzy w związku z rezolucją Rady numer 1973. Podkreśliliśmy, że okoliczności na podstawie których wcześniej podjęto rezolucję, już nie istnieją. Dlatego też ta rezolucja nie powinna już mieć zastosowania – mówił Dżibril.

Szef Departamentu Politycznego ONZ Lynn Pascoe zaapelował z kolei do nowych władz Libii o zniszczenie odkrytej niedawno broni masowego rażenia. Chodzi o wcześniejsze doniesienia według których, powstańcy odkryli należące niegdyś do reżimu Kadafiego składy broni chemicznej w miejscowości Dżuffra, leżącej na południe od Trypolisu.

Lynn Pascoe potwierdził, że przedstawiciele międzynarodowych organizacji zajmujących się bronią masowego rażenia pracują nad tym, aby potwierdzić te informacje. – Jest bardzo ważne, by Przejściowa Rada Narodowa podjęła niezbędne kroki, by zabezpieczyć wszystkie pozostające w Libii głowice broni chemicznej. Jeśli sytuacja na to pozwoli, wraz z odpowiednimi agencjami Rada powinna podjąć działania zmierzające do zniszczenia broni. Rada może już pozwolić wrócić inspektorom do Libii – powiedział Pascoe.

źródło:
Zobacz więcej