RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nieoficjalnie: Niemcy kupią rosyjską szczepionkę Sputnik V

Jakie ilości Rosja może dostarczyć i kiedy? (fot. Getty Images)
Jakie ilości Rosja może dostarczyć i kiedy? (fot. Getty Images)

Niemcy wkrótce rozpoczną dwustronne negocjacje z Rosją w sprawie zakupu szczepionki Sputnik V COVID-19 – poinformowało źródło Agencji Reutera. Niemiecki minister zdrowia potwierdził, że są takie plany, niezależne od UE. Jakiekolwiek ostateczne porozumienie zależy od dostarczenia przez Rosję kluczowych danych Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Wielka Brytania zmienia zasady szczepień preparatem AstraZeneca

Osobom poniżej 30. roku życia w Wielkiej Brytanii zostanie zaoferowana, jeśli będzie to możliwe, szczepionka przeciw Covid-19 alternatywna w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Komisja Europejska poinformowała ministrów zdrowia państw członkowskich UE, że Bruksela nie planuje rozpoczęcia rozmów z Rosją w sprawie umowy przedwstępnej na zakup Sputnika V, tak jak to zrobiła z innymi dostawcami szczepionek – przekazało Agencji Reutera anonimowo źródło z UE.

Co zrobią Niemcy?


Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział podczas wirtualnego spotkania, że Niemcy rozpoczną wstępne negocjacje z Rosją w sprawie dwustronnego porozumienia w sprawie zapewnienia dostaw szczepionki – dodało źródło.

We wstępnych rozmowach Niemcy chcą najpierw ustalić, jakie ilości Rosja może dostarczyć i kiedy? Kupią rosyjską szczepionkę dopiero wtedy, gdy zostanie ona zatwierdzona przez EMA i dlatego najważniejsze jest, aby Rosja dostarczyła niezbędne dane.

Kilka tysięcy zgonów w jedną dobę. Śmiertelne żniwo koronawirusa w Brazylii

W Brazylii zarejestrowano najwyższą od początku pandemii liczbę zgonów wywołanych przez COVID-19 - w ciągu doby zmarło 4 tys. 195 osób. Oznacza to...

zobacz więcej

W czwartkowym wywiadzie dla stacji radiowej WDR5 minister Spahn powiedział, że dostawy rosyjskiej szczepionki będą miały sens tylko wtedy, gdy „nastąpią w ciągu najbliższych dwóch do czterech lub najdłużej pięciu miesięcy”. Po tym czasie „będziemy mieli już wystarczająco dużo szczepionek innych producentów” – wyjaśnił dodał.

Szef resortu zdrowia powtórzył, że konieczne jest dostarczenia przez Rosję wymaganych przez Europejską Agencję Leków danych na temat tej szczepionki i wydanie przez EMA zezwolenia na jej stosowanie w Europie – informuje Deutsche Welle.

Niemiecki kraj związkowy Bawaria zapowiedział, że podpisze umowę przedwstępną z producentem rosyjskiej szczepionki Sputnik V – oświadczył w Monachium premier regionu Markus Soeder po spotkaniu swojego gabinetu. Preparat ma być wytwarzany w bawarskim Illertissen.

Czytaj więcej: Niemieckie media o Merkel: Nie ma żadnego planu

Jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków, Bawaria otrzyma ją natychmiast – dodał Soeder, cytowany przez portal RND.

Minister zdrowia Bawarii Klaus Holetschek dodał, że Sputnik V jest „bardzo skutecznym preparatem”. – Życzę sobie, żebyśmy jak najszybciej mogli nim dysponować – powiedział bawarski polityk.

źródło:
Zobacz więcej