RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wymiana prawa jazdy, zaświadczenia i dokumenty. E-urzędy będą potrafiły więcej

Coraz więcej spraw urzędowych można załatwić przez internet (fot. Shutterstock/siekierski.photo)
Coraz więcej spraw urzędowych można załatwić przez internet (fot. Shutterstock/siekierski.photo)

Ministerstwo Cyfryzacji szykuje zmiany, które mają umożliwić obywatelom realizację podstawowych spraw urzędowych. Część usług zostanie przeniesiona także do internetu, rozszerzając katalog e-usług oferowanych przez państwo. Już teraz wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu – jak choćby złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy, która jest obowiązkowa nawet dla osób posiadających dokument wydany bezterminowo. Wyjaśniamy, do kiedy jest na to czas.

Z 31. miejsca na 9. Potężny skok polskiej e-administracji w rankingu ONZ

W ciągu dwóch lat Polska przeskoczyła z 31. na 9. miejsce w światowym rankingu ONZ w zakresie cyfryzacji administracji. Już dziś – co szczególnie...

zobacz więcej

Według Ministerstwa Cyfryzacji, które jest projektodawcą noweli, w obecnych uregulowaniach realizacja szeregu czynności urzędowych związana jest z koniecznością osobistej wizyty obywatela i wymaga składania stosownych oświadczeń i wniosków papierowych.

„Mając na względzie ograniczenia związane z epidemią wirusa SARS-COV-2 niezwykle ważne jest, by obywatele dysponowali możliwością realizacji podstawowych spraw urzędowych zdalnie – przy pomocy prostych, intuicyjnych i dedykowanych konkretnym czynnościom usług elektronicznych” – wskazali autorzy projektu.

Nowe e-usługi już wkrótce


Projektowana nowelizacja ustaw: o zmianie ustawy o dowodach osobistych, o ewidencji ludności oraz ustawy prawo o aktach stanu cywilnego zakłada m.in. przyjęcie podstaw prawnych do stworzenia usług elektronicznych dostępnych po uwierzytelnieniu się obywatela w systemie teleinformatycznym urzędów.

„Usługi te przyczynią się do przyspieszenia załatwiania spraw, zmniejszą obciążenie obowiązkami pracowników urzędów, przyspieszą czas realizacji usług, jak też zredukują ilość dokumentacji dostarczanej i gromadzonej dotychczas w formie papierowej” – uzasadniono w opisie projektu.

Koniec z obowiązkiem noszenia prawa jazdy. Jest jednak wyjątek

Od soboty polscy kierowcy nie mają już obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli. Policjant sprawdzi, czy kierowca posiada...

zobacz więcej

Według projektodawców usługi zostaną zaimplementowane w witrynie gov.pl stanowiącej podstawowe i dostępne źródło wiedzy dla obywateli w zakresie załatwiania konkretnych spraw urzędowych.

Warunkiem skorzystania z nowych usług będzie posiadanie np. profilu zaufanego lub profilu osobistego (wydawanego z dowodem osobistym), pozwalającego na uwierzytelnienie zainteresowanego w systemie teleinformatycznym.

Co załatwimy przez internet?


Z zakresu ustawy o ewidencji ludności w projekcie zaproponowano m.in. umożliwienie osobie fizycznej transakcyjnego zameldowania w lokalu będącym jej własnością lub współwłasnością siebie oraz osoby niepeołnoletniej, a także wymeldowania się. Projekt przewiduje ponadto umożliwienie wglądu do rejestru do danych własnych, a także swoich niepełnoletnich dzieci, oraz przetwarzanie w rejestrze PESEL i pobrania z rejestru zaświadczenia zawierającego pełny lub częściowy odpis danych własnych lub swoich niepełnoletnich dzieci. Z zakresu ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego, projektowana zmiana umożliwi m.in. pobranie przy użyciu transakcyjnej usługi elektronicznej zaświadczenia z rejestru stanu cywilnego o stanie cywilnym, co wyeliminuje konieczność obsługi wniosku przez urzędnika – czytamy. Jak podano, planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2021 r.

Prawo jazdy kategorii B – będą zmiany

W 2021 r. kierowcy z prawem jazdy B będą mieli nowe uprawnienia. Bez dodatkowych kursów i wymiany prawa jazdy będzie można jeździć znacznie...

zobacz więcej

Niedawno na portalu tvp.info pisaliśmy o najnowszej edycji rankingu ONZ, w którym Polska w ciągu dwóch lat przeskoczyła z 31. na 9. miejsce w zakresie cyfryzacji administracji. Polacy już dziś mogą bez wychodzenia z domu załatwić wiele spraw, po które do niedawna musieli stać w kolejkach do urzędów.

Okazja do wypróbowania e-usług pojawia się choćby wraz z obowiązkiem wymiany prawa jazdy – który dotyczy nawet osób, które posiadają ten dokument wydany bezterminowo (przed 2013 rokiem).

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy – do kiedy termin?


W związku z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy, kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Ostateczny termin wymiany prawa jazdy mija w 2033 roku.

Aktualnie wymianę tego rodzaju dokumentu umożliwia m.in. portal ePUAP.gov.pl.

Zobacz także: Zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Prezydent podpisał nowelizację

źródło:
Zobacz więcej