RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozmrożone szczepionki w krakowskim szpitalu. Jest lista chętnych

Jest pełna lista osób na szczepienia rozmrożonymi szczepionkami (fot. Omer Faruk Ugurlu/Anadolu Agency via Getty Images)
Jest pełna lista osób na szczepienia rozmrożonymi szczepionkami (fot. Omer Faruk Ugurlu/Anadolu Agency via Getty Images)

Jest już pełna lista osób, które otrzymają szczepionki dostarczone do szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – wynika z informacji przekazanych w środę wieczorem przez tę lecznicę. Placówka dostała ok. 1,8 tys. rozmrożonych dawek, które musi wykorzystać do soboty.

EMA o szczepionce AstraZeneca i zakrzepach. Czy ją podawać? [WIDEO]

– Ryzyko śmierci z powodu Covid-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmierci z powodu efektów ubocznych szczepionki. Preparaty te pomagają nam w walce z...

zobacz więcej

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zamówił zamrożone preparaty firmy Pfizer i zamierzał je przechowywać w specjalnych lodówkach, podając zastrzyki zgodnie z harmonogramem. Tymczasem ku zaskoczeniu dyrekcji do placówki przyjechało ok. 1,8 tys. rozmrożonych dawek, których nie można ponownie mrozić i w sobotę wieczorem stracą ważność.

W przestrzeni publicznej pojawiły się plotki, że szczepionka będzie podawana osobom poza kolejnością, aby nie dopuścić do zmarnowania się preparatów.

Wieczorem w środę szpital przekazał, że skompletowana jest już lista pacjentów, którzy otrzymają te szczepionki. Będą to osoby z roczników 1952-1961. Na liście rezerwowej jest zaś kilkaset osób.

– Żadna dawka nie będzie zmarnowana – powiedział dyrektor szpitala im. S. Żeromskiego Jerzy Friediger. Zapewnił, że nie będzie szczepień poza kolejnością osób niespełniających kryteriów.

Urząd Miasta Krakowa podkreślił zaś w specjalnym komunikacie, że rejestracja na szczepienia odbywa się według listy Narodowego Funduszu Zdrowia i – w związku z rozmrożonymi szczepionkami w szpitalu – NFZ wskazuje tę lecznicę jako punkt dla dodatkowych szczepień.

Czytaj także: Między zakażeniem a szczepieniem

Czeski minister zdrowia odwołany. Nie zgadzał się na rosyjską szczepionkę

Prezydent Milosz Zeman odwołał ministra zdrowia Jana Blatnego i mianował na to stanowisko Petra Arenbergera. To czwarty minister zdrowia w czasie...

zobacz więcej

Szpital prowadzi obecnie cztery punkty szczepień. Niewykluczone, że w związku z rozmrożonymi preparatami, uruchomi dodatkowy punkt.

Ani jedna dawka nie została zmarnowana


Od początku akcji szczepień placówka podała 10 tys. zastrzyków. Dziennie szpital szczepi średnio 200 osób i – jak podkreśla – nie zmarnował ani jednej dawki. Jeśli ktoś zarejestrowany nie zgłosi się na szczepienie, to zapraszane są osoby z listy rezerwowej.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która zajmuje się dystrybucją szczepionek, poinformowała, że szpital im. Żeromskiego otrzymał rozmrożone preparaty z powodów technicznych, systemowych – szpital po raz pierwszy zamówił zamrożone szczepionki, ale nie zdążył jeszcze przejść systemowej procedury kwalifikującej go do otrzymania dawek zamrożonych.

Agencja zapewniła, że krakowska lecznica może liczyć na pomoc w razie problemów z podaniem tak dużej liczby dawek. – Skontaktowaliśmy się już z koordynatorem szczepień prowadzonych przez szpital i zapewniliśmy, że placówka ta może liczyć na naszą pomoc w sytuacji, gdyby nie udało się zorganizować szczepień dla ok. 1,8 tys. osób. Szpital przekazał nam, że da radę wykorzystać wszystkie dawki. Monitorujemy sytuację – powiedział Krzysztof Bielak z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Czytaj także: Szczepienia w Warszawie. Do Szpitala Narodowego tylko na umówioną godzinę

 

źródło:

Zobacz więcej