RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka Brytania zmienia zasady szczepień preparatem AstraZeneca

„Korekta kursu” – ocenia zmiany w szczepieniach przeciw COVID-19 ekspert (fot. Soumyabrata Roy/NurPhoto via Getty Images)
„Korekta kursu” – ocenia zmiany w szczepieniach przeciw COVID-19 ekspert (fot. Soumyabrata Roy/NurPhoto via Getty Images)

Osobom poniżej 30. roku życia w Wielkiej Brytanii zostanie zaoferowana, jeśli będzie to możliwe, szczepionka przeciw Covid-19 alternatywna w stosunku do tej firmy AstraZeneca – zdecydowała w środę brytyjska Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Niemcy szczepią powoli przez Polskę? „Politycy PO powinni przejść do SPD lub CDU” [WIDEO]

Posłanka PO Agnieszka Pomaska stwierdziła, że szczepionki nie są własnością rządu, a Niemcy otrzymaliby ich więcej, gdyby w ramach Unii...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Decyzję taką podjęto w związku z podejrzeniami, że może ona powodować wyjątkowo rzadki efekt uboczny w postaci zakrzepów krwi.

Zakrzepy po szczepieniu – jak często występują?


Brytyjska agencja ds. regulacji leków i produktów ochrony zdrowia MHRA poinformowała, że na 20 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca otrzymała raporty o 79 przypadkach zakrzepów krwi, z czego 19 osób, u których je stwierdzono, zmarło. To oznacza, że ryzyko wystąpienia zakrzepu wynosi cztery na milion. Ryzyko zgonu - jeden na milion. MHRA zaznaczyła, że nie ma dowodów, by to szczepionka spowodowała zakrzepy, ale związek taki jest coraz wyraźniejszy.

Jak sprecyzowano, prawie dwie trzecie przypadków rzadkich zakrzepów krwi stwierdzono u kobiet. Osoby, które zmarły były w wieku od 18 do 79 lat. Spośród zmarłych, poniżej 30. roku życia były trzy osoby. Jednak – jak wyjaśnił JCVI – młodsi ludzie w znacznie mniejszym stopniu są narażeni na śmierć z powodu COVID-19, więc w ich przypadku ryzyko efektów ubocznych jest relatywnie większe, stąd zalecenie, by podawać im inną szczepionkę.

Opinia EMA ws. szczepionki AstraZeneca


Wcześniej w środę Europejska Agencja Leków (EMA) uznała, że nietypowe zakrzepy krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadki efekt uboczny szczepionki AstraZeneca. Unijny regulator podkreślił jednak, że korzyści ze stosowania szczepionki nadal zdecydowanie przeważają nad zagrożeniami.

JVCI zaleciła, aby ludziom w wieku od 18 do 29 lat zaoferować alternatywną szczepionkę, jeśli jest dostępna. Profesor Lim Wei Shen z JCVI podkreślił, że ten krok jest przejawem najwyższej ostrożności, a nie efektem konkretnych poważnych obaw.

Druga dawka też AstraZeneką


Zgodnie z zaleceniem, osoby poniżej 30. roku życia, które już otrzymały pierwszą dawkę szczepionki firmy AstraZeneca, powinny bez zmian przyjąć również drugą, chyba że po pierwszej wystąpiły u nich wspomniane zakrzepy. Natomiast ludzie z zaburzeniami krwi, u których występuje ryzyko zakrzepów, powinni przed zastrzykiem przedyskutować z lekarzem korzyści i ryzyko szczepienia.

Czeski minister zdrowia odwołany. Nie zgadzał się na rosyjską szczepionkę

Prezydent Milosz Zeman odwołał ministra zdrowia Jana Blatnego i mianował na to stanowisko Petra Arenbergera. To czwarty minister zdrowia w czasie...

zobacz więcej

Ponadto każdy, kto cierpi na objawy takie jak uporczywy ból głowy, nieostre widzenie lub dezorientacja przez cztery dni lub dłużej po szczepieniu lub kto doświadcza nietypowego zsinienia skóry, duszności lub bólu w klatce piersiowej, proszony jest o zasięgnięcie porady lekarskiej.

„Korekta kursu”


Zastępca naczelnego lekarza Anglii Jonathan Van-Tam określił zmianę rekomendacji jako „korektę kursu” i powiedział, że taka sytuacja w medycynie jest normalna.

Ocenił on również, że ta zmiana będzie miała zerowy bądź znikomy wpływ na realizację rządowego celu, by do końca lipca zaoferować przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki wszystkim dorosłym mieszkańcom kraju. Oprócz szczepionki firmy AstraZeneca w Wielkiej Brytanii podawana jest też ta opracowana wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech, a od środy rozpoczęły się szczepienia preparatem firmy Moderna.

Do wtorku włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 31,7 mln osób, czyli 60,2 proc. dorosłych mieszkańców, a obie dawki – prawie 5,7 mln, co stanowi 10,8 proc. dorosłych.

Zobacz także: Szczepionkowy „bałagan” wg Onetu. Szpital Narodowy: To fake news

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej