RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Turcji chce budować Kanał Stambulski

Kanał ma połączyć Morze Czarne z Morzem Marmara (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Kanał ma połączyć Morze Czarne z Morzem Marmara (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Turcja wkrótce przeprowadzi przetarg na prace przy Kanale Stambulskim, projektowanej 45-km drodze morskiej równoległej do szlaku przez cieśninę Bosfor. Pierwsze prace rozpoczną się latem – zapowiedział w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Bułgaria po wyborach. Premier bez szans na koalicję

Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła, po przeliczeniu wszystkich protokołów, wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych. Do przyszłego Zgromadzenia...

zobacz więcej

Poprowadzony w europejskiej części Turcji, na zachód od Stambułu kanał ma połączyć Morze Czarne z Morzem Marmara.Koszt przekopu, przez który ma przepływać do 185 statków dziennie, szacuje się na 9,2 mld dolarów, jego budowa ma się zakończyć w 2025-26 roku.

W Turcji pojawiły się  głosy krytykujące tę inwestycję, przeciwnicy zwracają uwagę na wysokie koszty kanału i jego negatywny wpływ na środowisko, w tym groźbę zanieczyszczenia źródeł wody pitnej – pisze Reuters. Dodaje, że budowa kanału jest popierana przez rząd, według którego nowa droga wodna usprawni żeglugę i poprawi jej bezpieczeństwo.

Projekt będzie kontynuowany


Turcja będzie kontynuowała ten projekt, niezależnie od krytyki – podkreślił Erdogan, przemawiając do parlamentarzystów swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Prezydent Turcji nazwał budowę Kanału Stambulskiego „największym i najbardziej strategicznym w naszym państwie projektem związanym z infrastrukturą ” i podkreślił, że przyczyni się on do rozbudowy jednego z najważniejszych handlowych szlaków morskich świata  – relacjonuje agencja Anatolia.

W poniedziałek prokuratura generalna w Ankarze poinformowała, że za zgodą sądu zatrzymano dziesięciu emerytowanych admirałów tureckiej marynarki wojennej. Oficerowie podpisali się pod listem sprzeciwiającym się budowie kanału. Zwracali uwagę na to, że jego powstanie może m.in. doprowadzić do militaryzacji żeglugi w regionie. Erdogan uznał list za atak polityczny i próbę wywołania chaosu.

Zobacz także:  Armagedon? NASA uderzy w asteroidę pędzącą ku Ziemi. Podano termin misji DART    

źródło:

Zobacz więcej