RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mucha i nawóz na bazie odchodów owadów. Ważny projekt polskich naukowców

Mucha czarna, czyli Hermetia illucens może zmienić rolnictwo (fot. Wiki GFDL 1.2/Muhammad Mahdi Karim)
Mucha czarna, czyli Hermetia illucens może zmienić rolnictwo (fot. Wiki GFDL 1.2/Muhammad Mahdi Karim)

Do 2050 roku rolnictwo będzie musiało zaspokoić potrzeby żywieniowe niemalże 10 mld ludzi. Biorąc pod uwagę dewastację gruntów rolnych i światowe niedobory wody jednym z rozwiązań wydają się być takie trendy jak zero waste czy alternatywne źródła białka, które pozwolą odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie bez niszczenia środowiska naturalnego. Filozofia „zero waste” mocno wpisuje się̨ w naszą codzienność, jednak czy kojarzymy to sfomułowanie z rolnictwem? Niestety nie, a szkoda. Chcą to zmienić badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Nowe odkrycie w chorobie Alzheimera. „To może pomóc nam w odkrywaniu nowych leków”

Pierwsze tego rodzaju badania ludzkiego genomu pozwoliły zidentyfikować trzynaście genów związanych z chorobą Alzheimera – informuje pismo...

zobacz więcej

– Wbrew powszechnym twierdzeniom, rolnictwo w bardzo wielu zakresach jest zero waste – tłumaczy prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z Katedry Agronomii, Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP. – Od zarania swych dziejów wykorzystuje w produkcji z dużym powodzeniem na przykład obornik, czyli odpad z produkcji zwierzęcej. W kolejnych latach do zastosowania w uprawach wprowadzane były komposty, nawozy zielone, pofermenty z biogazowni czy w ostatnim czasie osady ściekowe jako nawóz – wymienia badaczka. Ale to nie koniec możliwości wykorzystania „odpadów” w produkcji roślinnej.

Coraz częściej słyszymy o owadach jako bardzo dobrym źródle białka w żywieniu zwierząt, a także ludzi. A co będzie się działo z tym, co owady zjedzą i wydalą? Otóż, powstaje z tego naturalny nawóz, który może znaleźć swoje zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie czy w uprawach hobbystycznych.

W jaki sposób, w jakich dawkach, w jakich roślinach i czy w ogóle taki nawóz będzie mógł znaleźć zastosowanie ocenia prof. Sawinska z zespołem współpracowników z Katedry Agronomii w ramach prowadzonego dla HiProMine projektu badawczego „Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci pelletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny”.

– Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące, wskazują że istnieje możliwość zastosowania nawozu z odchodów Hermetia illucens zarówno w uprawie jęczmienia ozimego, życicy trwałej, sałaty czy bazylii – wyjaśnia prof. Sawinska.

Aktualnie testujemy różne dawki tego nawozu, sposoby stosowania, będziemy także sprawdzać, jak radzą sobie oceniane w badaniach rośliny w warunkach stresu suszy w przypadku zastosowania tego nawozu, oczywiście w porównaniu z kombinacjami, w których nawóz na bazie odchodów Hermetia illucens nie był stosowany. Jeszcze wiele ciekawych obserwacji przed nami – dodaje badaczka.

źródło:
Zobacz więcej