RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekstremalna ekspedycja. Kilkanaście osób zamieszkało w jaskini [WIDEO]

15 osób na 40 dni – w ramach eksperymentu naukowego – zamieszkało w jaskini Lombrives w Pirenejach na terenie francuskiego departamentu Ariège w regionie Oksytania. Misję nazwano „Deep Time” (ang. głęboki czas). Członkowie ekspedycji nie mają żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym ani możliwości pomiaru czasu. W ten sposób naukowcy mają zbadać, w jaki sposób mózg i ludzkie ciało zmieniają się, gdy zabierze się dostęp do źródeł informacji.

Odkryto nowe korytarze. Najdłuższy system jaskiń w Karpatach [WIDEO]

Słowacja posiada najdłuższy system jaskiń pośród ośmiu krajów, na terenie których znajdują się Karpaty. A okazało się to dzięki odkryciu systemu...

zobacz więcej

Uczestnicy eksperymentu naukowego – 7 kobiet i 7 mężczyzn od 27. do 50. roku życia – zostali wyselekcjonowani na podstawie fizycznych i psychologicznych predyspozycji. Na czele ekipy znajduje się Christian Clot, inicjator projektu i lider ekspedycji. Wszyscy weszli do jaskini 14 marca. Ich wyjście zaplanowano na 24 kwietnia. Jaskinia Lombrives to jedna z najdłuższych w Europie. Znajduje się na wschodnim skraju Regionalnego Parku Narodowego Pyrénées Ariégeoises w południowo-zachodniej Francji.

Uczestnicy misji „Deep Time” nie mają dostępu do żadnego urządzenia mierzącego czas ani do naturalnego światła. W ten sposób naukowcy mają zbadać, w jaki sposób mózg i ludzkie ciało zmieniają się, gdy zabierze się dostęp do źródeł informacji.

Zainstalowane tam czujniki mierzą każdą aktywność i sen każdego z 15-osobowej ekipy. Niektórzy w tym samym momencie jedzą śniadanie, a inni zaś obiad. Cały czas śledzi ich zespół naukowców z francuskiego Instytutu Adaptation. Placówka ta prowadzi terenowe misje badawcze w różnych krajach.

Zobacz także: Odkrycie w bułgarskiej jaskini


Temperatura w jaskini nie przekracza 11 stopni Celsjusza. Ekipa w jaskini nie dzieli czasu na dni, ale na cykle ze względu na brak dziennego światła. Muszą oni pedałować przez ok. 10 godzin dziennie, aby dostarczyć sobie wystarczającą ilość energii elektrycznej. Wodę pitną czerpią z jaskiń.

DEEPTIME / JOUR 20 L’équipe DeepTime, emmenée par Christian Clot, explorer, arrive à mi-parcours de la mission. 20ème...

Pubblicato da Adaptation Institute, Research and do Tank su Venerdì 2 aprile 2021

źródło:
Zobacz więcej