RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje historyk prof. Edward Włodarczyk, b. rektor Uniwersytetu Szczecińskiego

Zmarły naukowiec badał m.in. dzieje miast i industrializacji (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Zmarły naukowiec badał m.in. dzieje miast i industrializacji (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Zmarł były rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, wybitny historyk prof. Edward Włodarczyk. Miał 75 lat. „Z głębokim żalem zawiadamiamy, że odszedł Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego w latach 2012-2020 prof. dr hab. Edward Włodarczyk. Straciliśmy wysoko cenionego Naukowca, doskonałego Nauczyciela i Przyjaciela wielu z nas” – napisano na stronie internetowej uczelni.

Zmarł wybitny ekspert górniczy prof. Wiesław Blaschke

W wieku 79 lat zmarł prof. Wiesław Blaschke - ekspert w dziedzinie ekonomiki górnictwa i gospodarki surowcami mineralnymi, ważna postać okresu...

zobacz więcej

Urodzony 5 października 1946 r. w Gilowie Edward Włodarczyk ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obronił pracę magisterską, a w 1977 r. dysertację doktorską „Wielki przemysł Szczecina w latach 1850-1914”.

Na tej samej uczelni w 1988 r. zamknął przewód habilitacyjny. Tematem jego rozprawy habilitacyjnej był „Rozwój gospodarczy miast portowych pruskich prowincji nadbałtyckich w latach 1808-1914”. Tytuł profesora nauk humanistycznych uzyskał w 1999 r., a w 2001 r. - stanowisko profesora zwyczajnego.

Od 1969 r. zawodowo związany był ze Szczecinem - wtedy rozpoczął pracę w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Z Uniwersytetem Szczecińskim związany był od 1992 r., pracę rozpoczął tam na stanowisku profesora US w Zakładzie Historii Nowożytnej XVI-XVIII w.

W latach 1996-2002 był dziekanem Wydziału Humanistycznego, a następnie od 2002 do 2008 r. dyrektorem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych.

W latach 2008-2012 pełnił funkcję prorektora ds. kształcenia Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2012 r. został rektorem uczelni, a w 2016 r. został wybrany na kolejną, czteroletnią kadencję. Jego następcą w ub.r. został prof. Waldemar Tarczyński.

W publikacjach naukowych skupiał się przede wszystkim na dziejach przemysłu i procesie industrializacji w XIX-wiecznych Niemczech, dziejach miast (głównie portowych) w XIX i XX w. oraz na dziejach polityki i gospodarki morskiej Prus, a także - w mniejszym stopniu - Polski w XVIII-XX wieku.

Był autorem, współautorem i redaktorem licznych publikacji naukowych, a także dwóch popularnonaukowych: „Szczecin. Zarys historii” i „Pomorze Zachodnie poprzez wieki” pod red. Jana M. Piskorskiego.

-> Przeczytaj także: Zginął w okolicach Krzepocina. IPN szuka świadków zabójstwa żołnierza niezłomnego

źródło:

Zobacz więcej