RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepionkowy „bałagan” wg Onetu. Szpital Narodowy: To fake news

Szpital Narodowy apeluje o przychodzenie na szczepienie o wyznaczonej godzinie (fot.  PAP/Paweł Supernak)
Szpital Narodowy apeluje o przychodzenie na szczepienie o wyznaczonej godzinie (fot. PAP/Paweł Supernak)

Władze CSK MSWiA, któremu podlega Szpital Narodowy, reagują na publikację Onetu. Portal w środę pisze o szczepieniach w tymczasowej placówce i „bałaganie do kwadratu” – cytując jednego z pacjentów. Zdaniem szpitala reporterzy podają fake newsa i manipulują informacjami o akcji szczepień na Narodowym.

Obostrzenia przedłużone. Minister zdrowia podał termin

Obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia – zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W środę na portalu Onet ukazał się artykuł pt. „Jak wyglądają szczepienia na Stadionie Narodowym? »Bałagan do kwadratu«”. Dołączono do niego materiał wideo z relacją reportera, który opisuje akcję szczepień.

Szczepienia w Szpitalu Narodowym


Zarówno tytuł, nagłówek i spisane w tekście relacje rozmówców Onetu mają wydźwięk negatywny – mowa jest o kolejkach i „bałaganie” w organizacji szczepień przeciw COVID-19. Zdaniem Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie artykuł „przekazuje nieprawdziwą i zmanipulowaną informację”

„Reporter w prezentowanym materiale rozmawiał z osobami, które – mimo naszych apeli – przyszły na szczepienie z ponad godzinnym wyprzedzeniem i tylko z tego powodu musiały zaczekać na swoją kolejkę. Wysoką ocenę organizacji szczepienia prezentują osoby wypowiadające się w końcowej części materiału wideo. Niestety, pozytywne opinie nie zostały zacytowane w samym artykule, nie ma do nich odniesienia również w jego tytule” – podkreśla w wydanym oświadczeniu rzeczniczka Szpitala Narodowego Iwona Sołtys. Organizację szczepień chwalą też w mediach społecznościowych. Od środy 7 kwietnia wprowadzona została zmiana w organizacji procesu szczepienia na PGE Narodowym w Warszawie. Według nowych zasad obsługa punktu szczepień weryfikuje godzinę, na którą wpisana jest osoba zgłaszająca się na szczepienie po czym kierowana do punktu rejestracji dokładnie o tej godzinie. Osoby, które pojawią się w punkcie szczepień przed wyznaczoną godziną są proszone o pojawienie się o godzinie wskazanej w potwierdzeniu szczepienia.

Zmiana jest związana z sytuacjami, w których pojawiające się zbyt wcześnie osoby powodowały tworzenie się kolejek i niepotrzebny stres u osób, które przybyły na właściwą godzinę. Dochodziło do sytuacji, gdy otwarciem punktu szczepień na PGE Narodowym gromadziły się ponad 200-osobowe kolejki. Osoby przyjeżdżające na szczepienie pojawiały się z cztero-, a nawet sześciogodzinnym wyprzedzeniem.

Zobacz także: EMA o szczepionce AstraZeneca i zakrzepach. Czy ją podawać? [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej