RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kwaśniewski straszy sojuszem PiS-u z Putinem. „Sam wywodzi się z prosowieckiej PZPR” [WIDEO]

Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że Jarosław Kaczyński może uznać prezydenta Rosji Władimira Putina za lepszego sojusznika niż Unia Europejska. – Jeżeli Kwaśniewski chce być pisarzem political fiction, to właśnie zrobił entrée. Jeżeli chce uchodzić za poważną osobę, to nie powinien takich dyrdymałów opowiadać. Sam wywodzi się z partii, której byłym członkom wolno mniej, jeśli chodzi o relacje z Rosją. Powinien ostrożniej dobierać słowa, bo spuścizna służalczości, podległości prosowieckiego kierownictwa PZPR to fakt – ocenił w rozmowie z tvp.info europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Łęski: Stosunek TVN do Kwaśniewskiego był wiernopoddańczy. Oto przykład

W kraju mlekiem i miodem płynącym, gdzie rządzą fantastyczni młodzi komuniści z Aleksandrem Kwaśniewskim na czele, okazało się, że za puszczenie...

zobacz więcej

Kwaśniewski straszy sojuszem Kaczyńskiego z Putinem


Na antenie TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski skrytykował rozmowy w sprawie budowy nowej frakcji w Parlamencie Europejskim z udziałem europosłów Prawa i Sprawiedliwości, włoskiej Ligi i węgierskiego Fideszu. – Matteo Salvini jest wręcz wyznawcą Putina, a premier Włoch Wiktor Orban jest bliskim przyjacielem Putina. My jedyni póki co, o ile to jest prawdziwe, mamy do Putina pretensje. Być może za chwilę Jarosław Kaczyński ogłosi, że Putin jest lepszym partnerem niż Unia Europejska. Ja tego wcale nie wykluczam – mówił Kwaśniewski. W trakcie swojej kadencji prezydenckiej polityk wiele razy spotykał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W sieci nie brakuje zdjęć, na których widać jak serdeczne relacje łączyły byłego prezydenta Polski z wciąż urzędującym gospodarzem Kremla. Nie tylko Kwaśniewski straszy sojuszem Kaczyńskiego i Putina. Wcześniej o proputinowskiej koalicji pisał były premier Donald Tusk. Po wizycie na Kremlu w 2008 roku ówczesny szef rządu stwierdził, że „Putin to nasz człowiek w Moskwie” w reakcji na przychylne przyjęcie ze strony rosyjskich mediów. O „wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej i wprowadzeniu w objęcia Putina” mówił też w TVN24 lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Zobacz także: Tusk sugeruje, że premier wspiera Putina. „Powinien siedzieć cicho i bić się w piersi” [WIDEO]

Adam Andruszkiewicz z PiS: Pouczają nas politycy, którzy sami kłaniali się w pas Putinowi


Nie udało się postraszyć opinii publicznej polexitem, to teraz Kwaśniewski, Tusk i Hołownia będą straszyć Putinem, mimo braku jakiegokolwiek zbliżenia polskiego rządu do Kremla? –Pan Kwaśniewski kojarzy się z poprzednim systemem, któremu służył. Systemem zainstalowanym przez Rosję siłą. Można powiedzieć, że na bagnetach. Kwaśniewski świetnie odnajdował się w tym komunistycznym reżimie, a teraz poucza nas, z kim należy rozmawiać. Rozmawiamy z premierem Wiktorem Orbanem i liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim o tym, żeby wspólnie reformować Europę. To ważni politycy w UE, więc trudno, żebyśmy z nimi nie rozmawiali. Pouczanie nas to abstrakcja. Zwłaszcza przez polityków, którzy kłaniali się Putinowi w pas, uśmiechali się do niego i przytulali – skomentował Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera. Kwaśniewski wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w 1977 roku. W latach 80. był m.in. ministrem do spraw młodzieży.

Wiesław Szczepański z Lewicy: Dzięki Kwaśniewskiemu jesteśmy w UE i NATO


– Prezydent Putin często bywa w Budapeszcie, Salvini na Placu Czerwonym paradował w koszulce z wizerunkiem Putina. Spośród tych polityków jedynie premier Mateusz Morawiecki ma określony stosunek do Rosji. Prezydent Kwaśniewski chciał wskazać, że przebywanie w towarzystwie tych dwóch partnerów może spowodować, że pan premier Jarosław Kaczyński zmieni swoje poglądy i uzna, że Rosja jest lepszym partnerem niż Unia Europejska – tłumaczył byłego prezydenta poseł Lewicy Wiesław Szczepański. W przypadku Kwaśniewskiego kontrowersyjnych zachowań związanych z Rosją było jednak wiele. Na przykład w 2007 roku podczas wykładu w Kijowie przekonywał, że kiedyś Rosja będzie w NATO, a kilka lat później, również na Ukrainie, były prezydent RP odśpiewał fragment radzieckiego hymnu w trakcie konferencji o polityce wschodniej. – Oczywiście prezydent Kwaśniewski mówił w takich słowach o Moskwie, natomiast to dzięki prezydentowi Kwaśniewskiemu jesteśmy w Unii Europejskiej i w NATO – przekonywał poseł Szczepański z Lewicy.

Tusk atakuje premiera i partnerów z UE. MSZ: „Za jego rządów prima aprilis trwał cały rok”

„Morawiecki z Orbanem i Salvinim organizuje proputinowski blok polityczny” – tymi słowami były premier Donald Tusk skomentował spotkanie premierów...

zobacz więcej

Paweł Zalewski z PO: Kwaśniewski zrealizował marzenia walczących z reżimem komunistycznym i ma prawo wypowiadać się o racji stanu


Aleksander Kwaśniewski był jednym z młodych filarów gen. Wojciecha Jaruzelskiego, ale później brał udział w Okrągłym Stole, który doprowadził do fundamentalnych zmian geopolitycznych w Polsce i otworzył drogę do wolności wszystkich Polaków oraz wyswobodzenia się z wpływów Związku Sowieckiego i później Rosji, a następnie wprowadzał Polskę do NATO i Unii Europejskiej. To dla mnie istotne. W 2004 roku podczas kryzysu na Ukrainie wziął stronę protestujących za demokracją Ukraińców, zgodnie z polskim interesem narodowym. To są tytuły Aleksandra Kwaśniewskiego do tego, aby wypowiadać się na rzecz polskiej racji stanu. On jako prezydent zrealizował marzenia wszystkich, którzy z reżimem komunistycznym w latach 80. walczyli. Po prostu przeszedł na drugą stronę – ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski.

Zobacz także: Platforma straszy Putinem. Sama latami wpadała mu w ramiona

Artur Dziambor z Konfederacji: Nie ma co się dziwić, że premier spotkał się z przyjaciółmi Putina


Wskazywanie palcem najlepszych przyjaciół Władimira Putina jest regularne wobec wszystkich możliwych stron sceny politycznej. Nie ma to najmniejszego już znaczenia. Ma to wywołać prymitywne emocje u niektórych odbiorców. Wszyscy wiemy, że trzeba robić interesy międzynarodowe, utrzymywać stosunki dyplomatyczne. Nie ma się co dziwić, że premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przyjaciółmi międzynarodowymi Putina. Nie ma się co dziwić, że robimy międzynarodowe interesy. Niezależnie od tego, czy rządzi SLD, PO, czy PiS zawsze będą robione interesy – stwierdził poseł Konfederacji Artur Dziambor.

Jan Mosiński z PiS: To nie my wisieliśmy u klamki Kremla, szkodząc narodowi polskiemu


Pan Kwaśniewski insynuując bliskie relacje Prawa i Sprawiedliwości z Moskwą chyba zapomina, że to nie my jeździliśmy z teczkami po pieniądze w roku 1989 i to nie my wisieliśmy u klamki Kremla przez wiele lat szkodząc narodowi polskiemu. Przecież Kwaśniewski był prominentnym działaczem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w okresie komunizmu. Jego wypowiedź, że za chwilę prezes Kaczyński ogłosi, że Putin jest największym partnerem, jest nie tyle haniebna, co głupia i groteskowa. Czego można spodziewać się po Kwaśniewskim, który nie istnieje w ogóle w polskiej polityce? Takie bon moty pokazują, że siedzi głęboko w realiach „politycznego Matrixa” – przekonywał poseł PiS Jan Mosiński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej