RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemiecki kardynał: Küng pojednał się z Kościołem przed śmiercią

Papież Franciszek przekazał pozdrowienia dla teologa Hansa Künga (fot. PAP/DPA/Rainer Jensen)
Papież Franciszek przekazał pozdrowienia dla teologa Hansa Künga (fot. PAP/DPA/Rainer Jensen)

Zmarły 6 kwietnia teolog Hans Küng, któremu w 1979 roku Kongregacja Nauki Wiary odebrała prawo nauczania w imieniu Kościoła katolickiego, przed śmiercią pojednał się z Kościołem. Powiedział o tym w rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera” niemiecki kardynał Walter Kasper. Ujawnił też, że latem 2020 roku, bardzo już osłabionemu kapłanowi przekazał życzenia i błogosławieństwo od papieża Franciszka.

Zmarł teolog ks. Hans Kueng, przeciwnik beatyfikacji Jana Pawła II

W wieku 93 lat w Tybindze w Niemczech zmarł we wtorek znany szwajcarski teolog ks. Hans Kueng, przez lata surowy krytyk Watykanu. W 1979 roku...

zobacz więcej

„Hans się z tego bardzo ucieszył, to było dla niego bardzo ważne” – stwierdził były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jednocześnie wyraził uznanie dla Hansa Künga, teologa, za którego przyczyną wielu ludzi odnalazło wiarę bądź też pozostało w Kościele.

Kard. Kasper znał Künga od końca lat 50’, w późniejszych latach pracował z nim w Tybindze jako asystent naukowy. „Miewaliśmy różne punkty widzenia, ale zawsze pozostawaliśmy w kontakcie” – wyznał niemiecki purpurat.

„Nigdy nie myślał o opuszczeniu Kościoła”


Kard. Kasper określił Künga jako „surowego krytyka, czasem także niesprawiedliwego”, ale jednak pozostającego zawsze „w głębi serca człowiekiem Kościoła i w Kościele”. „Nigdy nie myślał o opuszczeniu Kościoła, a jego zamiarem było zrobienie wszystkiego, co najlepsze dla wewnętrznego życia Kościoła. Zawsze czuł się chrześcijaninem i katolikiem” – ocenił były przewodniczący Papieskiej Rady.

W rozmowie z „Corriere della Sera” powiedział, że latem 2020 roku, kiedy już spodziewano się, że Küng może wkrótce umrzeć, zadzwonił do niego Franciszek. „Papież prosił mnie, żebym przekazał Küngowi pozdrowienia i błogosławieństwo w chrześcijańskiej komunii” – wspominał. Jak dodał, „to było tak, jakby Küng miał czuć się w pokoju z Kościołem i z Franciszkiem, to było rodzajem pojednania”.

Kard. Kasper przypomniał, że pomiędzy Küngiem a urzędem nauczycielskim Kościoła katolickiego było kilka punktów spornych od encykliki „Humanae vitae” po kapłaństwo kobiet. Natomiast główna krytyka Künga była skierowana przeciwko dogmatowi o nieomylności papieża.

źródło:
Zobacz więcej