RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

EMA o szczepionce AstraZeneca i zakrzepach. Czy ją podawać? [WIDEO]

Efekty uboczne po szczepionce AstraZeneca są bardzo rzadkie (fot. Ivan Romano/Getty Images)
Efekty uboczne po szczepionce AstraZeneca są bardzo rzadkie (fot. Ivan Romano/Getty Images)

– Ryzyko śmierci z powodu Covid-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmierci z powodu efektów ubocznych szczepionki. Preparaty te pomagają nam w walce z Covid-19 i musimy kontynuować ich podawanie - powiedziała na konferencji prasowej w środę szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.

Rzecznik rządu: Czekamy na rekomendację ws. szczepionki AstraZeneca

– Wszelkie decyzje dotyczące szczepionek podejmujemy na podstawie rekomendacji naukowców i odpowiednich gremiów naukowych – powiedział rzecznik...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

EMA podkreśla, że szczepionka firmy AstraZeneca zapobiega COVID-19, a także hospitalizacji i śmierci z powodu tej choroby, z kolei zakrzepy krwi należą do „bardzo rzadkich” skutków ubocznych stosowania tego preparatu.

Szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke podczas konferencji prasowej podkreśliła, że szczepionkę należy stosować.

-> Przeczytaj także: „Koronawirus. Poradnik”: Czym jest szczepionka AstraZeneca i jak działa?

– Komisja do spraw bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Medycznej podtrzymała ocenę, że korzyści wynikające ze szczepień preparatem AstraZeneca przeważają nad ryzykiem, które niesie ten preparat. COVID-19 to poważna choroba z wysokim wskaźnikiem hospitalizacji, a na koronawirusa każdego dnia umierają w całej Unii Europejskiej tysiące osób. Ta szczepionka pozwala ocalać życia. Szczepienia są ważnym elementem walki z epidemią i musimy korzystać z już posiadanych preparatów – wyjaśniła Cooke podczas konferencji prasowej.

Wcześniej, w połowie marca Europejska Agencja Leków ogłosiła, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Część krajów wstrzymało szczepienia tym preparatem po pojawieniu się doniesień o przypadkach zakrzepów u osób, które zostały zaszczepione. Po ogłoszeniu decyzji Europejskiej Agencji Medycznej część krajów wróciła do stosowania szczepionki.

-> Przeczytaj także: Prof. Gut o problemach AstraZeneca: To wielka gra interesów. Kupmy, ile się da

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej