RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy szczepią powoli przez Polskę? „Politycy PO powinni przejść do SPD lub CDU” [WIDEO]

Posłanka PO Agnieszka Pomaska stwierdziła, że szczepionki nie są własnością rządu, a Niemcy otrzymaliby ich więcej, gdyby w ramach Unii Europejskiej nie musieli się podzielić z Polakami. – Polska na bazie umowy w UE otrzymuje szczepionki od producentów, za które płacimy z własnych pieniędzy. Antypolskość w wypowiedziach polityków opozycji, zwłaszcza PO, pokazuje, że być może powinni rozważyć zmianę przynależności partyjnej i zapisać się do SPD albo CDU. Wówczas mogliby uskuteczniać czołobitność, ale poza granicami Polski – powiedział tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Posłanka PO atakuje polski rząd za kryzys szczepień w Niemczech [WIDEO]

Niemieckie władze zmagają się z narastającym kryzysem wokół akcji szczepień przeciw COVID-19. Lepiej wypada choćby sytuacja w Polsce. Dlaczego...

zobacz więcej

Zaskakująca teoria posłanki Platformy Obywatelskiej


– Ten rząd używa szczepionek, które nie są ich własnością. Zostały wynegocjowane przez Unię Europejska. To największe i najbogatsze kraje UE podzieliły się z takimi krajami jak Polska dostępem do szczepionki. To dlatego w Niemczech szczepienie nie idzie tak dobrze, jakby mogło – mówiła na nagraniu wideo opublikowanym w internecie posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska. Zdaniem parlamentarzystki, gdyby każdy kraj samodzielnie walczył o preparaty, to szczepionki trafiłyby głównie do największych i najbogatszych krajów, takich jak Niemcy, Francja, Włochy, czy Hiszpania. Porozumienie wszystkich państw Unii Europejskiej z koncernami farmaceutycznymi miało taką możliwość zablokować.

Zobacz także: „Służalczość i uniżenie wobec Niemiec”. Kontrowersje ws. szczepionek

Artur Dziambor z Konfederacji: Posłanka PO nie powinna zajmować się sytuacją w Niemczech


Posłanka PO nie powinna zajmować się sytuacją w Niemczech. Powinna zajmować się sytuacją w Polsce, a w Polsce sytuacja jeżeli chodzi o szczepienia, nie jest taka zła, jak przewidywała to centrolewicowa opozycja. To pierwsze. Po drugie trzeba jednak brać pod uwagę, że w przypadku wyścigu szczepień na całym świecie, każdy kraj pozostał sam sobie. Unia Europejska wpłynęła na to, żeby uruchomić machinę. Później widzieliśmy, że na przykład Niemcy załatwiają sobie szczepionki innymi kanałami. Politycy PO i całej centrolewicowej opozycji mają jakiś kompleks Unii Europejskiej. Ten kompleks UE to jest coś, co nigdy nie przyświecało prawicy – przekonywał poseł Konfederacji Artur Dziambor.

Adam Andruszkiewicz z PiS: Poseł Pomaska nie nadaje się na polskiego polityka


Często rozmawiamy o tym, że Platforma Obywatelska bardziej niż interesy polskie reprezentuje interesy niemieckie. Ta wypowiedź wpisuje się w ten pogląd. Bardzo mnie dziwią kompleksy pani poseł z PO i takie podejście. Przecież my kupiliśmy szczepionki i należą one do wszystkich Polaków. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej jako demokratycznie wybrany nimi dysponuje i je Polakom proponuje. Pani Pomaska chyba niestety nie nadaje się na polskiego polityka, bo obowiązkiem parlamentarzysty jest dbanie o dobre imię Polski i walka o polskie interesy, a ona twierdzi, że te szczepionki nie są własnością polskiego rządu – ocenił Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Kanclerz Niemiec za produkcją szczepionek „na europejskiej ziemi”

Kanclerz Angela Merkel w swoim oświadczeniu rządowym w czwartek w Bundestagu podkreśliła konieczność niezależnej produkcji szczepionek przeciwko...

zobacz więcej

Paweł Zalewski z PO: PiS odwraca uwagę Polaków od tego co najważniejsze


Czy politycy PO zgadzają się z Pomaską? – Dzisiaj PiS usiłuje odwrócić uwagę Polaków od tego, co jest najważniejsze. Od tego, że sobie nie radzi z ratowaniem zdrowia i życia naszych rodaków. To straszna prawda o rządach PiS-u. Każdy temat, który odwraca uwagę od sytuacji w służbie zdrowia i sytuacji ze szczepionkami, służy temu, aby Polacy nie zauważyli, jak źle jest w naszym kraju i jak bardzo PiS sobie nie radzi – stwierdził poseł PO Paweł Zalewski. PiS odwraca uwagę od problemów związanych z brakiem szczepionek występującym w całej Europie, czy sama posłanka Pomaska zamieszczając tego typu nagrania? – PiS odwraca uwagę, używając różnego rodzaju argumentów – odpowiedział Zalewski.

Zobacz także: Szczepienie Hołowni zaszkodzi Polsce 2050? „Dołącza do orszaku sześciu króli” [WIDEO]

Wiesław Szczepański z Lewicy: Pani poseł chciała uderzyć w PiS, a wyszło jak wyszło


– Pani poseł miała co innego na myśli, a co innego wyszło. Od wielu lat jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Wspólnota, do której dokładamy również środki finansowe, bo przecież mamy w niej swój udział, wspierała firmy zajmujące się produkcją szczepionek, a potem negocjowała wielkość ich zakupów. Być może pani poseł chciała uderzyć w Prawo i Sprawiedliwość, a wyszło jak wyszło. Nie chcę być jej obrońcą, ale wydaje mi się, że w swojej wypowiedzi chciała powiedzieć, że gdybyśmy nie byli w Unii Europejskiej, jako kraj, który nie jest krajem najbogatszym, mielibyśmy problemy z zakupem tylu szczepionek w takiej cenie. To nie jest przyczyną, dla której nasi zachodni sąsiedzi szczepią gorzej. Niemcy otrzymali proporcjonalnie do liczby mieszkańców taką samą liczbę szczepionek – mówił poseł Wiesław Szczepański z Lewicy.

Ryszard Czarnecki z PiS: Być może dla niektórych to, co dzieje się w Niemczech, jest ważniejsze od tego, co dzieje się w Polsce


– Zależy co komu w sercu gra. Może dla niektórych polityków w Polsce to, co dzieje się w Niemczech, jest nie mniej ważne albo ważniejsze niż to, co dzieje się w Polsce. To po prostu bzdura. Za to, że brakuje szczepionek w Niemczech, ale także w Polsce i innych krajach, odpowiada Unia Europejska. Blisko połowa szczepionek wyprodukowanych na terenie Unii została wyeksportowana poza Unię, a nie trafiła do krajów członkowskich. To jest elementarna wiedza. Proponuję pani poseł, żeby przyswoiła sobie zasadę „ordo caritatis”, która obowiązuje w Kościele katolickim, czyli „porządek miłosierdzia”. Najpierw martwimy się o swoją rodzinę, swój naród, swoje państwo, a dopiero potem o inne państwa i zbawiamy świat – przekonywał eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej