RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tego najbardziej nie chciał Tusk? Nowe, nieznane fakty ws. katastrofy smoleńskiej [WIDEO]

Zbliża się 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. „Magazyn śledczy Anity Gargas” ujawnia nowe, nieznane fakty dotyczące tego, jak w kluczowych dniach po tragedii oddano śledztwo Rosjanom. Autorzy pytają, dlaczego tak się stało i czego nie chciał Donald Tusk? Ówczesny premier z PO za jedno z największych zagrożeń uważał „groźne spekulacje dotyczące na przykład zamachu ze strony rosyjskiej”. Kolejne fragmenty tajnej narady w KPRM z Edmundem Klichem już w czwartek o godz. 21:55 w TVP1.

Ten wywiad był powodem tajnej narady u Tuska. Co Klich w TVN24 mówił o Smoleńsku? [WIDEO]

W ujawnionym przez dziennikarzy „Magazynu Śledczego Anity Gargas” nieznanym nagraniu rozmowy Donalda Tuska z Edmundem Klichem mowa jest o wywiadzie...

zobacz więcej

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria Kaczyńska, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Rzym: Trotyl na wraku tupolewa


Wciąż niejasne są wszystkie okoliczności tej tragedii. W ubiegłym tygodniu tygodnik „Sieci” opublikował nowe informacje, z których wynika, że włoskie Laboratorium Kryminalistyczne Korpusu Karabinierów, do którego przesłano próbki do badań, wykryło na nich materiały wybuchowe.

Czytaj więcej: Katastrofa smoleńska. Włoskie laboratorium potwierdza ślady trotylu

„Ekspertom z Rzymu przekazano do analizy ślady zabezpieczone podczas sekcji zwłok i pochodzące z foteli polskiego tupolewa. Po badaniach w Rzymie wiadomo, że są na nich ślady trotylu oraz RDX (heksogenu). To potwierdzenie badań brytyjskich prowadzonych w Forensic Explosives Laboratory (FEL) w Kent” – podał tygodnik.

Ważne słowa Kaczyńskiego


O kwestię wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej pytany w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” był prezes PiS. „Jeśli jako państwo mamy powiedzieć, jaki był rzeczywisty przebieg zdarzeń, to musimy mieć litą pewność co do każdego elementu tego przekazu” – podkreślił Jarosław Kaczyński. Dodał przy tym, że nie ma takiej pewności, czy wszystkie wątpliwości uda się wyjaśnić. Jak podkreślił, Polska powinna przedstawić światu wyjaśnienia, które nie będą budziły zastrzeżeń. „I nie możemy być zakładnikami tej czy kolejnej rocznicy” – zaznaczył wicepremier.

Zobacz także RAPORT: Katastrofa smoleńska. Nowe nagrania z kancelarii Donalda Tuska

źródło:
Zobacz więcej