RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Spotkanie na szczycie. Szefowa KE w szoku. Nagranie podbija sieć [WIDEO]

Zaskoczona Ursula von der Leyen na spotkaniu z prezydentem Turcji (fot. Twitter/Paolo Grimoldi)
Zaskoczona Ursula von der Leyen na spotkaniu z prezydentem Turcji (fot. Twitter/Paolo Grimoldi)

Najnowsze

Popularne

W internecie hitem stało się nagranie z wizyty w Ankarze, gdzie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przyjmował szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Poważny dyplomatyczny problem pojawił się, gdy... zabrakło miejsca, a na jedynym dostępnym krześle obok tureckiego przywódcy usiadł Michel. Jest komentarz rzecznika KE.

Przewodnicząca KE chwali Polskę. „Imponujące tempo szczepień”

„W pierwszy zdaniu dzisiejszego przemówienia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała Polskę jako przykład państwa, które...

zobacz więcej

Na wideo, które podbija sieć, widać, jak szefowa KE – jedyna kobieta biorącą udział w rozmowach – gestykuluje z niedowierzaniem i wydaje westchnienie, gdy Erdogan i Michel zajęli dwa jedyne przygotowane krzesła na sali. Na kolejnych ujęciach widać, jak Von der Leyen siedzi na sofie w trakcie rozmowy.

Turcy nabrali wody w usta


– Przewodnicząca Komisji była wyraźnie zaskoczona. (...) Powinna siedzieć dokładnie tak samo jak przewodniczący Rady Europejskiej i prezydent Turcji – powiedział rzecznik KE Eric Mamer pytany w środę o to wydarzenie.

Jak podał Reuters, rząd turecki nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Stanowisko szefa Rady Europejskiej jest protokolarnie wyżej od stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o relacje pozaunijne. Reuters przypomina, że gdy turecki przywódca przybył do Brukseli na rozmowy z szefami KE i Rady Europejskiej, to na sali były trzy krzesła.

Von der Leyen o przemocy wobec kobiet


Mamer poinformował też, że Von der Leyen postanowiła nie robić z wydarzenia problemu i w rozmowie poruszyła kwestie praw kobiet i Konwencji Stambulskiej dotyczącej przemocy wobec kobiet, z której Turcja wycofała się w zeszłym miesiącu.

Zobacz także: Rozebrały się do zdjęć w Dubaju. Modelki unikną więzienia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej