RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Czeski minister zdrowia odwołany. Nie zgadzał się na rosyjską szczepionkę

Minister zdrowia Jan Blatny (L) i premier Czech Andrej Babis (P) (fot. PAP/EPA/M.DIVISEK)
Minister zdrowia Jan Blatny (L) i premier Czech Andrej Babis (P) (fot. PAP/EPA/M.DIVISEK)

Prezydent Milosz Zeman odwołał ministra zdrowia Jana Blatnego i mianował na to stanowisko Petra Arenbergera. To czwarty minister zdrowia w czasie pandemii COVID-19. Według mediów jedną z przyczyn zmiany jest niezgoda Blatnego na rosyjską szczepionkę Sputnik V.

Badania kliniczne nad Sputnikiem V. EMA sprawdzi czy były etyczne

Europejska Agencja Leków (EMA) w przyszłym tygodniu rozpocznie dochodzenie ws. tego, czy badania kliniczne nad rosyjską szczepionką przeciwko...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Podczas uroczystości mianowania prezydent podkreślał, że Blatny blokował otrzymanie szczepionek ze Wschodu, które nie są uznawane przez instytucje europejskie.

– Kto w ten sposób postępuje, szkodzi Republice Czeskiej. Przejmuje odpowiedzialność za ludzi, którzy umierają w związku z brakiem szczepionek i powolnym szczepieniem – powiedział Zeman i stwierdził, że rosyjską szczepionkę Sputnik V kupują Niemcy, Austria i inne kraje. Odmowę jej używania nazwał „histerią ideologiczną” i apelował do nowego ministra, żeby jej nie ulegał.

Z wcześniejszych wypowiedzi Arenbergera wynika, że ma inne podejście niż Blatny do rosyjskiej szczepionki. – Wiem o wielu pacjentach, którzy na Sputnik czekają – stwierdził.

Potrzeba większych badań Sputnika


On sam zaproponował przeprowadzenie szerokich badań klinicznych na większej liczbie pacjentów. Były minister Blatny na konferencji prasowej, na której poinformował o swoim odwołaniu, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, powtórzył, że jest przeciwnikiem podawania szczepionek niezatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Przeczytaj też: Czechy znoszą część obostrzeń. Niektóre dzieci wrócą do szkół

Holandia: Rząd zapowiada łagodzenie restrykcji przeciwepidemicznych w kwietniu

Rząd Holandii zapowiedział, że w tym miesiącu zacznie się w kraju łagodzenie restrykcji przeciwepidemicznych.

zobacz więcej

Blatny swoje odwołanie nazwał politycznym; podkreślił, że premier ma do tego prawo. Stał na czele resortu zdrowia przez pięć miesięcy. Stwierdził, że kierował się swoją profesjonalną wiedzą i decydował na podstawie fachowych danych i analiz.

– Mam czyste sumienie – powiedział.

Jego zdaniem decyzję premiera można interpretować także w ten sposób, że jeżeli chodzi o pandemię COVID-19, to kraj ma już najgorsze za sobą.

Kim jest nowyminister zdrowia?


Nowy, czwarty z kolei minister zdrowia w czasie pandemii COVID-19 ma 62 lata, jest lekarzem dermatologiem, dyrektorem szpitala uniwersyteckiego Królewskie Vinohrady w Pradze. Prowadził badania w Niemczech i USA. W 2017 r. uzyskał tytuł Lekarza Roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej