RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA zbojkotują igrzyska w Pekinie? „Trzeba to przedyskutować”

Zimowe igrzyska w Pekinie rozpoczną się  4 lutego przyszłego roku (fot. Lintao Zhang/Getty Images)
Zimowe igrzyska w Pekinie rozpoczną się  4 lutego przyszłego roku (fot. Lintao Zhang/Getty Images)

Stany Zjednoczone przyznały, że chcą przedyskutować z sojusznikami podejście do przyszłorocznych zimowych igrzysk w Pekinie. Z powodu łamania przez Chiny praw człowieka w grę teoretycznie może wchodzić nawet bojkot olimpijskich zmagań.

Pekin po raz drugi. Wybrano organizatora zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r.

zobacz więcej

To jest coś, co na pewno chcemy przedyskutować. Zdajemy sobie sprawę, że skoordynowane działanie leży nie tylko w naszym interesie, ale również naszych sojuszników i partnerów – powiedział zapytany o kwestię bojkotu igrzysk rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

W przesłanej później wiadomości email do Agencji Reutera Price sprecyzował, że chodziło mu przede wszystkim o przedyskutowanie wspólnego stanowiska, a nie konkretnie bojkotu.

Rzecznik prasowy chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Chin Zhao Lijian stwierdził, że idea bojkotu stoi w sprzeczności z duchem olimpijskim. – Społeczność międzynarodowa nie zaakceptuje tego – podkreślił.

W styczniu odchodzący sekretarz stanu USA Mike Pompeo zarzucił chińskim władzom działania ludobójcze, popełniane od co najmniej marca 2017 r., na będących w większości muzułmanami Ujgurach oraz innych mniejszościach religijnych i etnicznych w regionie Sinciangu.

W lutym ok. 30 kanadyjskich parlamentarzystów podpisało się pod listem otwartym do MKOl z żądaniem odebrania Chinom praw gospodarza nadchodzących zimowych igrzysk olimpijskich i zorganizowania ich gdzie indziej w związku z prześladowaniem Ujgurów.

Wcześniej około 180 stowarzyszeń, w tym Światowy Kongres Ujgurów, wezwały do bojkotu igrzysk olimpijskich w Pekinie, które mają się odbyć w dniach 4–20 lutego 2022 roku.

źródło:

Zobacz więcej