RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedzielski o szczepieniach Johnson&Johnson w Rzeszowie: To fake news

Informacje dotyczące badań klinicznych szczepionki Johnson&Johnson w Rzeszowie i skierowania tam dostawy tej szczepionki to fake news – oświadczył Adam Niedzielski. Minister zdrowia ujawnił, że sprawa była wyjaśniana przez jego resort z producentem szczepionki.

Obostrzenia przedłużone. Minister zdrowia podał termin

Obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia – zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

zobacz więcej

Na konferencji prasowej minister zdrowia został zapytany o doniesienia medialne dotyczące szczepień w Rzeszowie i tego, że niedługo mają trafić tam jednodawkowe szczepionki firmy Johnson&Johnson.

Poseł KO Michał Szczerba mówił, że do badań klinicznych nad szczepionką Johnson&Johnson wybranych zostało dziewięć ośrodków w całym kraju, ale „dziwnym trafem” wśród tych ośrodków znalazło się Centrum Medyczne „Medyk” w Rzeszowie, choć nie ma żadnego ośrodka w Warszawie, Łodzi, Poznaniu czy Krakowie.

– Coś, co miało być narodowe, wspólne, okazuje się absolutnym paliwem wyborczym, aby PiS zdobyło kolejne miasto – skomentował Szczerba, nawiązując do zbliżających się przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa.

– Wyjaśniliśmy bezpośrednio z firmą Johnson&Johnson, czy są prowadzone badania kliniczne właśnie w tym konkretnym ośrodku (w Rzeszowie – przyp. red.). Nie otrzymaliśmy potwierdzenia takiej informacji – powiedział szef MZ.

Podkreślił też, że „program, który właśnie na zasadzie badań klinicznych ma testować pewne modyfikacje użycia szczepionki Johnson and Johnson" jest „dopiero definiowany”.

– Nie ma w tym zakresie podjętych żadnych decyzji, a z punktu widzenia dystrybucji szczepionek, które do nas są zadeklarowane w formie dostaw w drugiej połowie kwietnia – tu mówimy ilości ponad 300 tys. dawek – absolutnie nie ma podjętej żadnej decyzji, żeby to były tylko selektywne punkty, które m. in. dotyczyły punktu w Rzeszowie – mówił Niedzielski.

– Ta wiadomość ma charakter fake newsa – podkreślił. 

źródło:
Zobacz więcej