RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nigeryjczyk zatrzymany w sprawie oszustwa „na darowiznę z USA”

Policja zatrzymała Nigeryjczyka (fot. Policja lubelska)
Policja zatrzymała Nigeryjczyka (fot. Policja lubelska)

Policja zatrzymała Nigeryjczyka, który w zamian za 20 tys. euro miał przekazać 55-letniej mieszkance gminy Ulhówek (Lubelskie) 2 mln dolarów rzekomej darowizny od seniorki z USA na cele charytatywne. 55-latka wcześniej zapłaciła oszustom 140 tys. zł.

Nielegalnie przekroczyli granicę i porzucili dziecko. Wstrząsające nagranie [WIDEO]

Amerykańscy strażnicy patrolujący okolice granicy z Meksykiem znaleźli zapłakane kilkuletnie dziecko. Na nagraniu wideo młody nielegalny emigrant...

zobacz więcej

– Cała historia od początku była oszustwem, a sprawcy wyłudzali pieniądze od kobiety za rzekome opłaty celne i transfery pieniędzy – poinformowała st. sierż. Małgorzata Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim.

Ofiarą oszustwa padła 55-letnia mieszkanka gminy Ulhówek, która na jednym z portali społecznościowych utworzyła zbiórkę pieniędzy na cele charytatywne. Zainteresowanie zbiórką – poprzez komunikator tekstowy – wykazała mieszkanka Stanów Zjednoczonych, która zaoferowała darowiznę 2 mln dolarów. Krótko po tym zgłoszeniu okazało się jednak, że ofiarodawczyni zmarła; do 55-latki odezwał się prawnik zmarłej, który prowadził z nią dalszą korespondencję.

Musiała płacić


– Rzekomy pełnomocnik zobowiązał mieszkankę gminy Ulhówek do ponoszenia różnego rodzaju opłat związanych z przechowywaniem znacznej sumy pieniędzy i przetransferowaniem gotówki z Turcji do depozytu w Polsce, co miało kosztować ją 10 tys. euro – podała Pawłowska.

Zobacz także: Alkoholowa impreza dla młodzieży zamiast „warsztatów tanecznych”. Pojawiła się policja 

Później 55-latka wpłaciła 12 tys. euro jako rzekomą opłatę celną. Następnie okazało się, że paczka z pieniędzmi nie została podjęta przez pokrzywdzoną z depozytu lotniskowego w Krakowie i pieniądze zostały odesłane do Holandii. Od kobiety ponownie zażądano 8,5 tys. euro.

Polak brutalnie zamordowany w Chicago. Szokujący powód

W Wielkanoc w Chicago zginął 28-letni Polak. Kłótnia, do której doszło na parkingu, przerodziła się w bójkę i zakończyła śmiertelnym postrzeleniem...

zobacz więcej

W kolejnej korespondencji z rzekomym prawnikiem 55-latka dowiedziała się, że przeznaczone dla niej 2 mln dolarów są we Włoszech i czekają na odbiór osobisty.

– 55–latka nie zgodziła się na podróż po pieniądze, dlatego ostatecznym warunkiem ich odbioru miała być wpłata 1 tys. euro dla kuriera, który wyda 2 mln dolarów w miejscu zamieszkania pokrzywdzonej, po wcześniejszym otrzymaniu 20 tys. euro – dodała Pawłowska.

Wtedy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i o sytuacji z przekazaniem pieniędzy poinformowała tomaszowską policję, z którą wspólnie oczekiwała na przyjazd „kuriera”. Zgłosił się do niej 36-letni obywatel Nigerii, domagał się wydania 20 tys. euro. Wtedy został zatrzymany.

140 tys. zł na rzekome opłaty


55–latka na rzekome opłaty celne i transferowe straciła w sumie blisko 140 tys. zł.

Pawłowska powiedziała, że Nigeryjczykowi przedstawiono zarzut usiłowania wyłudzania 20 tys. euro. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu go na trzy miesiące.

Zobacz także: Matka zostawiła niemowlę w wózku pod blokiem. Była kompletnie pijana 

Policja określa sprawę jako rozwojową. – Będziemy sprawdzać m.in., czy zatrzymany działał sam, czy były w to przestępstwo zaangażowane jeszcze inne osoby – zaznaczyła Pawłowska.

źródło:

Zobacz więcej