RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gowin: Umowa koalicyjna została jednostronnie zawieszona przez PiS

Umowę zawieszono w momencie udzielenia poparcia próbie obalenia legalnych władz Porozumienia (fot. Artur Widak/NurPhoto/Getty Images)
Umowę zawieszono w momencie udzielenia poparcia próbie obalenia legalnych władz Porozumienia (fot. Artur Widak/NurPhoto/Getty Images)

Uważamy, że umowa koalicyjna de facto została jednostronnie zawieszona przez PiS w momencie poparcia próby obalenia legalnych władz Porozumienia – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Jego zdaniem w obecnym Sejmie niemożliwa jest inna większość niż Zjednoczonej Prawicy.

Może dojść do skrócenia kadencji parlamentu? Prezes PiS wyjaśnia

Wicepremier Jarosław Kaczyński nie wyklucza, że może dojść do wydarzeń, które doprowadzą do skrócenia kadencji parlamentu. „Ale żeby była jasność,...

zobacz więcej

Wicepremier i lider Porozumienia był w środę w Polsat News pytany o sytuację w Zjednoczonej Prawicy.

– My jako Porozumienie uważamy, że niedopuszczalne jest to, co się dzieje w mediach publicznych, a także niedopuszczalna była próba obalenia legalnych władz partii, co nie działo się bez wsparcia zewnętrznego – powiedział Gowin.

– Wszystkie osoby, które obarczam współodpowiedzialnością za to, co się stało, wiedzą, jakie jest moje zdanie, z rozmów w cztery oczy – dodał dopytywany, kto personalnie stoi za tą próbą obalenia władz Porozumienia.

Gowin ocenił, że „Rada Koalicji to jest formuła martwa”. – My jako Porozumienie uważamy, że umowa koalicyjna de facto została jednostronnie zawieszona przez Prawo i Sprawiedliwość w momencie udzielenia poparcia próbie obalenia legalnych władz Porozumienia – podkreślił.

Koalicja na niebezpiecznej ścieżce


– Uważam, że obóz Zjednoczonej Prawicy wszedł na niebezpieczną ścieżkę, którą niektórzy komentatorzy nazywają drogą ku AWS-izacji, czyli wewnętrznego rozkładu. Ale można jeszcze z tej ścieżki zawrócić, a to wymaga szczerych rozmów – mówił Gowin.

Tusk sugeruje, że premier wspiera Putina. „Powinien siedzieć cicho i bić się w piersi” [WIDEO]

Donald Tusk oskarżył premiera Mateusza Morawieckiego o współorganizację proputinowskiego bloku razem z premierem Węgier i byłym wicepremierem...

zobacz więcej

Wicepremier był także pytany, czy w obecnej kadencji Porozumienie może stworzyć większość z opozycją.

– Jeżeli nie porozumiemy się w ramach Zjednoczonej Prawicy , alternatywą będą przyspieszone wybory. W obecnym parlamencie nie da się stworzyć żadnej spójnej koalicji rządowej, która realnie mogłaby służyć Polsce, poza koalicją Zjednoczonej Prawicy – dodał.

Potwierdził, że Porozumienie uważa trzech członków rządu – Jacka Żalka, Zbigniewa Gryglasa i Michała Cieślaka – za ministrów z puli PiS.

Porozumienie bez reprezentacji w rządzie?


– Oczekujemy, że w zgodzie z umową koalicyjną prawowite Porozumienie będzie miało taką reprezentację, jak przewiduje umowa koalicyjna – podkreślił. – Stawianie tu deadline'ów za pomocą mediów byłoby rzeczą niewłaściwą – dodał pytany, czy Porozumienie daje jakiś termin na powołanie swoich przedstawicieli w resortach.

Pytany o swoje słowa, że Porozumieniu bliżej w Parlamencie Europejskim do Europejskiej Partii Ludowej niż do Ligi Matteo Salviniego , Gowin zwrócił uwagę, że „umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy nie określa zasad współpracy na forum Parlamentu Europejskiego ”.

– Mnie i Porozumieniu nic do tego, w jakiej rodzinie europejskiej jest PiS czy Solidarna Polska – dodał.

Przeczytaj także: Porozumienie Kukiz’15-PiS? „Ustawa antykorupcyjna już uzgodniona” [WIDEO]

Część posłów ZP głosowała z opozycją. „Nie róbcie AWS-bis, bo cena będzie straszna”

„Nie róbcie ze Zjednoczonej Prawicy AWS-bis. Gry i targi są w polityce rzeczą normalną, negocjacje nie są niczym złym, ale nie w tej formie i nie w...

zobacz więcej

Gowin stwierdził, że „Porozumieniu bliżej jest do frakcji chadeckiej”. Dopytywany, czy zatem jest mu bliżej do Donalda Tuska niż do Jarosława Kaczyńskiego odpowiedział, że jest mu bliżej „do konserwatywnych polityków chadeckich Francji i Niemiec, niż do bardzo prorosyjskiego nurtu w polityce włoskiej”.

Do EPL należą m.in. europosłowie KO. Z Matteo Salvinim liderem prawicowej włoskiej Ligi rozmowy prowadzili niedawno premier Mateusz Morawiecki i szef węgierskiego rządu Viktor Orban dochodząc do konkluzji, że chcą reprezentować „chrześcijańskich demokratów w UE ”.

Spór w kierownictwie


W Porozumieniu doszło w ostatnim czasie do sporu dotyczącego kierownictwa ugrupowania. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem , a trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

Przeczytaj także: Kukiz'15 bliżej współpracy z PiS i Porozumieniem

źródło:

Zobacz więcej