RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe obostrzenia epidemiczne. Konferencja ministra zdrowia

W środę o godzinie 11 odbędzie się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dot. nowych obostrzeń epidemicznych. Decyzje zostaną podjęte podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Transmisję konferencji będzie można śledzić na portalu tvp.info.

Ponad 6,6 mln zaszczepionych w Polsce. Kolejne 2 mln trafi do punktów szczepień

W Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało prawie 4,6 mln osób, a ponad 2 mln z nich przyjęło drugą dawkę preparatu. We wtorek szef...

zobacz więcej

Obostrzenia. Kiedy konferencja rządu?


We wtorek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że „w środę, najpóźniej w czwartek” zostanie przekazana informacja dotycząca ewentualnego przedłużenia obowiązujących obostrzeń i ich zakresu. Z informacji portalu tvp.info wynika, że w środę rząd zakomunikuje nowe decyzje. Centrum Informacyjne przekazało, że konferencja odbędzie się o godzinie 11.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany w Polsat News o rekomendacje dotyczące przedłużenia obostrzeń zwrócił uwagę, że sytuacja jest bardzo trudna, szczególnie jeśli chodzi o obłożenie infrastruktury szpitalnej. Wskazał, że w grupie najbardziej dotkniętych regionów jest Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Małopolska i Podkarpacie.

Niedzielski rekomenduje przedłużenie obostrzeń


– Z punktu widzenia sytuacji w szpitalach, to z mojego punktu widzenia najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń, ale będziemy dokładnie rozmawiali o tym jutro o godz. 10 pod przewodnictwem pana premiera (Mateusza Morawieckiego) – powiedział Niedzielski. Dodał jednocześnie, że sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Pytany o otwarcie żłóbków i przedszkoli, zapewnił, że jest ono priorytetem. – Uważam, że na tę chwilę żadnych luzowań nie powinno być wprowadzonych, ale zgadzam się, że żłobki, przedszkola, nauka w klasach I-III to są absolutnie priorytety. Mogę zapewnić, że pierwsze, co będzie przywracane, jeśli chodzi o regulacje obostrzenie, to będą żłobki, przedszkola i klasy I-III – zadeklarował minister. Wyraził nadzieję, że będzie to jeszcze w kwietniu.

Lista obostrzeń


Do 9 kwietnia obowiązują zaostrzone zasady, zgodnie z którymi m.in. zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne, są nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Obiekty hotelowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

źródło:
Zobacz więcej