RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje dziennikarz TVP Andrzej Szpak

Nie żyje dziennikarz Andrzej Szpak. Był reporterem i wieloletnim korespondentem TVP Wrocław. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny.

Nie żyje dziennikarz TVP Gdańsk Piotr Świąc. Przed śmiercią poprowadził swój ostatni program

Nie żyje wieloletni dziennikarz i prezenter „Panoramy” TVP3 Gdańsk Piotr Świąc. Zmarł w wypadku samochodowym, do którego doszło w piątek późnym...

zobacz więcej

Andrzej Szpak z Ośrodkiem Telewizji Polskiej we Wrocławiu związany był od 1974 r. Zaczynał jako asystent operatora obrazu filmowego. Jego mistrzem w zawodzie filmowca był Jasio Peltz.

Od 1977 r. był operatorem obrazu filmu dokumentalnego i oświatowego. W latach 1978-85 korespondent programów informacyjnych Telewizji Polskiej w Jeleniej Górze i Legnicy. W 1985 r. rozpoczyna pracę w tygodniku „Nowiny Jeleniogórskie” jako fotoreporter i dziennikarz. Kierował też działem wydawniczym tej redakcji.

Współpracował także z prasą dolnośląską i ogólnopolską oraz Krajową Agencją Wydawniczą. Jego zdjęcia były nagradzane i wyróżniane na krajowych konkursach fotografii prasowej.

W 1995 r. zrezygnował z pracy etatowej i założył własną firmę producencką. Realizował relacje reporterskie dla „Faktów” i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Był także autorem zdjęć do wielu reportaży telewizyjnych opisujących trudy życia w górach.

Przez wiele lat towarzyszy z kamerą ratownikom Karkonoskiej Grupy GOPR niemal we wszystkich akcjach ratunkowych. Otrzymał wyróżnienie na Przeglądzie Filmów Górskich za zdjęcia do filmu o Karkonoskim Parku Narodowym.

Na jeleniogórskim rynku prezentowanych jest kilka z 10 tys. zdjęć jego autorstwa dokumentujących historię Jeleniej Góry i regionu, które przekazał niedawno Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej.

źródło:
Zobacz więcej