RAPORT

Tusk kontra Tusk

Liderzy Związku Polaków na Białorusi już drugi tydzień w areszcie

Służby porządkowe na protestach po wyborach prezydenckich (fot. Gavriil Grigorov\TASS via Getty Images)
Służby porządkowe na protestach po wyborach prezydenckich (fot. Gavriil Grigorov\TASS via Getty Images)

Mijają dwa tygodnie od zatrzymania i przewiezienia do aresztu w Mińsku liderów polskiej mniejszości. Aresztowana została prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz troje członków Zarządy Głównego organizacji Maria Tiszkowska, Irena Biernacka i Andrzej Poczobut.

Litewscy Polacy do białoruskich: Łączymy się z wami ponad granicami!

Wileński Oddział Miejski Związku Polaków na Litwie wydał oświadczenie w sprawie aresztowań Polaków na Białorusi. „Łączymy się z wami ponad...

zobacz więcej

Polscy działacze zostali w ubiegłym tygodniu oskarżeni o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Jest to związane z upamiętnianiem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Roman Jakowlewski, niezależny białoruski publicysta, powiedział Polskiemu Radiu, że nie jest zaskoczony aresztowaniem polskich działaczy.

– Związek Polaków na czele z Andżeliką Borys to największa niepaństwowa struktura i do tego wpływowa. Widoczne jest, że na Białorusi trwa ograniczanie działalności takich organizacji. A jak wiadomo Związek Polaków to brylant wśród nich. To jest rozpalanie wrogości – mówi ekspert.

Roman Jakowlewski zauważa, że Polacy powinny przygotować się do jeszcze gorszych czasów. –Zapewne pojawią się szpiegowskie skandale. Będą szukać polskich szpiegów. To jest tak jasne, że nie ma żadnych wątpliwości, iż będzie gorzej. Będzie tak jak w czasach stalinowskich. W tym przypadku będzie szukanie polskich szpiegów – mówi komentator.

Roman Jakowlewski ocenia, że kulminacją antypolskich działań białoruskich władz będzie ustanowienie w tym roku 17 września święta państwowego dla upamiętnienia połączenia zachodniej i wschodniej Białorusi po napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r.

Zobacz takżeŁukaszenka o żołnierzach wyklętych: Bandyci i zbrodniarze. Polskę nazywa okupantem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej