RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Już piąte dziecko w łódzkim „oknie życia” [WIDEO]

Już piąte dziecko znalazło pomoc w „oknie życia” Sióstr Urszulanek przy ul. Obywatelskiej w Łodzi. W poniedziałek dokładnie o godzinie 18.25 dzwonek zasygnalizował, że w oknie pozostawiono niemowlę. To zadbany, pogodny chłopiec, któremu siostry nadały imię Antoś – informuje TVP3 Łódź.

Kilkudniowa dziewczynka została pozostawiona w „oknie życia”

W poniedziałek wielkanocny w „oknie życia” przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp. znaleziono...

zobacz więcej

Kiedy „okno życia” jest otwierane, informuje o tym dzwonek. Siostry otrzymują także SMS-y. Wszystko po to, aby dziecko jak najszybciej znalazło się pod opieką i było bezpieczne.

– Zgodnie z procedurami została powiadomiona policja, dziecko zostało przewiezione do szpitala, aby wykonać niezbędne badania i ocenić stan zdrowia – informuje Tomasz Kopytowski z Caritas.

Chłopiec jest zdrowy i został umieszczony w zawodowej rodzinie zastępczej. Według pracowników Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, dziecko ma 8-10 miesięcy.

– To musiała być bardzo trudna, kryzysowa sytuacja rodziców, że pomimo opieki przez tyle miesięcy nad dzieckiem, takiej prawdziwej troski, bo widzimy, że dziecko jest zadbane, w dobrym kontakcie z dorosłym, więc rodzice opiekowali się nim właściwie, zdecydowali się na taki krok. Musiało się zdarzyć coś bardzo trudnego w ich życiu – ocenia Magdalena Lesiak z Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego.

Nieopodal było okno życia. Nastolatka zatrzymana w związku ze śmiercią noworodka

Do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Łęczycy zatrzymana została 17-latka z powiatu kutnowskiego, podejrzewana o spowodowanie śmierci syna, którego...

zobacz więcej

Apel do rodziców


Chcemy zaapelować, że jeżeli potrzebują pomocy, wyjaśnienia tej sytuacji, chcieliby zmienić decyzję, to zapraszamy do kontaktu z Adopcyjnym Telefonem Zaufania 607 16 15 80. Służymy radą i pomocą, bez żadnej oceny, konsekwencji – dodaje.

Chłopczyk ma także anomalię zdrowotną, której leczenie wymaga informacji od rodziców. Pracownicy Ośrodka Adopcyjnego proszą o kontakt w tej sprawie. Zapewniają pełną anonimowość.

Jeżeli rodzice lub matka podtrzymają decyzję o oddaniu dziecka do adopcji, sąd rodzinny rozpocznie procedurę od nadania imienia i nazwiska oraz daty urodzenia.

– W przypadku tego chłopca będzie konieczność powołania biegłego pediatry i pomocy psychologa, którzy ocenią, w jakim wieku jest dziecko. Ustala się nowego opiekuna prawnego, który będzie reprezentował dziecko i wówczas może być adoptowane – tłumaczy Lesiak.

Po wypełnieniu wszystkich formalność chłopiec zostanie przekazany rodzinie adopcyjnej.

źródło:
Zobacz więcej