RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy i kiedy decyzja o przedłużeniu obostrzeń? Minister zdrowia odpowiada

„Przez szpitale przetacza się trzecia fala” (fot. (fot. Forum/Adam Chelstowski)
„Przez szpitale przetacza się trzecia fala” (fot. (fot. Forum/Adam Chelstowski)

Przedłużenie obowiązujących obostrzeń to decyzja najbardziej rekomendowana, biorąc pod uwagę sytuację w szpitalach – przyznał minister zdrowia. Adam Niedzielski dodał, że sprawa ta będzie omawiana w środę przed południem na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Konferencja rządu ws. obostrzeń. Co się zmieni po 9 kwietnia?

Już w środę możemy spodziewać się konferencji rządu premiera Mateusza Morawieckiego, na której rozstrzygnięte zostaną kwestie obostrzeń. Czy...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Z punktu widzenia sytuacji w szpitalach najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń, ale będziemy o tym dokładnie rozmawiali jutro o 10 pod przewodnictwem pana premiera (w ramach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – red.) – zadeklarował szef resortu zdrowia w rozmowie z Polsat News.

„Przetacza się trzecia fala”


Jak dodał, właśnie obecnie trzecia fala epidemii przetacza się przez polskie szpitale. Szczególnie trudna sytuacja, dodał, jest w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim.

Adam Niedzielski ocenił jednak, że na razie „nie ma przestrzeni do regionalizacji”. – Chyba najbardziej sensownym i racjonalnym rozwiązaniem jest przedłużenie tego, z czym mamy do czynienia – wskazywał.

Co z opieką nad dziećmi?


Szef resortu zapewnił, że priorytetem jest otwarcie żłobków, przedszkoli i nauki stacjonarnej w klasach I – III. Zastrzegł jednak, że „na tę chwilę żadnych luzowań nie powinno być wprowadzonych”. Obecnie do 9 kwietnia obowiązują zaostrzone zasady, zgodnie z którymi m.in. zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne, są nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

-> Przeczytaj także: Wtargnięcie do szpitala w Toruniu. Prokuratura wszczęła śledztwo

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte. Wyjątki to m.in.: sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe i księgarnie. Zamknięte są także obiekty hotelowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

źródło:
Zobacz więcej