RAPORT

Wojna na Ukrainie

PAN do likwidacji? Jasna deklaracja ministra Czarnka

Minister Przemysław Czarnek: Nie ma mowy o likwidacji PAN (fot. Forum/Gazeta Polska/Maciej Luczniewski; PAP/Mateusz Mrek)
Minister Przemysław Czarnek: Nie ma mowy o likwidacji PAN (fot. Forum/Gazeta Polska/Maciej Luczniewski; PAP/Mateusz Mrek)

Bardzo szanuję prof. Duszyńskiego, ale nie wiem, na jakiej podstawie wyciąga wnioski, jakoby Polska Akademia Nauk była zagrożona. To bzdura – mówi portalowi tvp.info minister edukacji Przemysław Czarnek. Szef MEiN komentuje w ten sposób informacje kolportowaną m.in. przez portale OKO.press i Onet, które cytują list szefa PAN. Prof. Jerzy Duszyński pisze w nim o „groźbie, która zawisła nad naszym środowiskiem” i alarmuje, że PAN może zostać zastąpiona przez nowy twór: Narodowy Program Kopernikański.

Ministerstwo edukacji szykuje zmiany. Czarnek: Wnioski są bardzo proste

Pakiet wolności akademickiej został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Stały Rady Ministrów – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław...

zobacz więcej

Nowa instytucja, którą we wtorek opisuje OKO.press, miałaby zastąpić Polską Akademię Nauk.

Likwidacja PAN? Podniesiono alarm


W liście do dyrektorów instytutów i wydziałów PAN jej szef prof. Jerzy Duszyński przestrzega, że Narodowy Program Kopernikański (NPK) to „projekt powstający bez najmniejszych konsultacji z instytucjami reprezentującymi naukę w Polsce”. Dalej naukowiec ocenia, że tworzy go „tajemnicze grono zaufanych współpracowników ministra Przemysława Czarnka”.

Lewicowy portal przekonuje, że „NPK zostanie pozbawione autonomii posiadanej przez PAN”.

Zdecydowana odpowiedź Przemysława Czarnka


O komentarz zwróciliśmy się do ministra edukacji i nauki. Przemysław Czarnek w rozmowie z portalem tvp.info rewelacje mediów i prof. Duszyńskiego określa krótko: „Bzdura”.

– W ministerstwie nie trwają żadne prace dotyczące likwidacji Polskiej Akademii Nauk. Nie wiem, na jakiej podstawie pan prezes Duszyński wyciąga wnioski, jakoby Polska Akademia Nauk była zagrożona, a ja miałbym ją likwidować. Takie autolęki pana prezesa są dość dziwne – mówi nam szef resortu edukacji.

Narodowy Program Kopernikański – minister potwierdza


Przyznaje jednocześnie, że o Narodowym Programie Kopernikańskim mowa jest od dłuższego czasu.

Wyciągali od studentów pieniądze? Afera na uczelniach, jest reakcja Czarnka

Wystąpiłem wraz z ministrem zdrowia do uczelni kształcących lekarzy o pełną statystykę z ostatnich pięciu lat, dotyczącą zdawania egzaminów na...

zobacz więcej

– Przygotowujemy taki hołd na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Ale nad szczegółami jeszcze pracujemy – kiedy będą gotowe ostateczne rozwiązania, będziemy je konsultować i podawać do publicznej wiadomości – podkreśla. Zdaniem Czarnka, jeśli prezes Duszyński ma wątpliwości w tym obszarze, „mógłby zgłosić je do ministerstwa”, a nie „pisać o sprawach, które kompletnie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością”.

„Bardzo szanuję prezesa Duszyńskiego”


– Ja chętnie bym się z nim spotkał. Pana prezesa Duszyńskiego bardzo szanuję, mam z nim dobry kontakt – mówi Czarnek, dodając jednak przy tym, że nie było żadnej prośby o spotkanie ws. jakichkolwiek wątpliwości.

Zdziwienie minister wyraził także na Twitterze. Jak mówi nam, był tak zdziwiony listem szefa PAN, że zapytał publicznie, czy są jakieś powody, dla których „chodzi po głowie panu profesorowi likwidacja Polskiej Akademii Nauk”. Zobacz także: PO chce likwidować kierunki studiów. Czarnek odpowiada Budce [WIDEO]
teraz odtwarzane
PO zlikwiduje kierunki uniwersyteckie? Czarnek odpowiada Budce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej