RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Found in Translation 2021. „Kariera Nikodema Dyzmy” robi światową karierę

Przekład został opublikowany w języku angielskim w 2020 roku (fot. instytutksiazki.pl)
Przekład został opublikowany w języku angielskim w 2020 roku (fot. instytutksiazki.pl)

Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku poinformowały, że nagrodę Found in Translation 2021 otrzymują Ewa Małachowska-Pasek oraz Megan Thomas za przekład książki „Kariera Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, opublikowanej w języku angielskim w 2020 roku przez Northwestern University Press.

Ricky Lion: Będę drugim Bodo #PolskaToWiecej

Ricky Lion Lumanisha jest wybitnym muzykiem propagującym kulturę afrykańską w naszym kraju. Występuje i nagrywa z najlepszymi muzykami na rodzimej...

zobacz więcej

Jury postanowiło nagrodzić tłumaczenie Ewy Małachowskiej-Pasek i Megan Thomas za doskonałe przedstawienie anglojęzycznemu światu uniwersalności powieści Dołęgi-Mostowicza.

Dr Stanley Bill z Uniwersytetu w Cambridge stwierdził, że „bardzo niewiele książek czy postaci na stałe wchodzi do języka.Jednak Kariera Nikodema Dyzmy w polskiej kulturze stała się synonimem przypadkowego polityczno-społecznego awansu konformistycznego oszusta. Ta przezabawna powieść z czasów międzywojnia jest pouczająca i ponadczasowa”.

– Tłumaczkom udało się z imponującą zręcznością językową oraz kreatywnością oddać niezwykle żywy, zróżnicowany i wyrazisty charakter wypowiedzi zarówno narratora, jak i bohaterów. Oddały wielką przysługę anglojęzycznym czytelnikom, przybliżając tak zabawną, inteligentną i uniwersalną powieść – uzasadnia wybór zwycięskiego przekładu Madeline Levine, jurorka Found in Translation oraz laureatka nagrody z 2019 roku.

Ewa Małachowska-Pasek jest wykładowcą literatury i języków słowiańskich na Uniwersytecie Michigan.

Megan Thomas jest tłumaczką i wspólnie z Ewą Małachowską-Pasek przetłumaczyły także "Romans Teresy Hennert" Zofii Nałkowskiej.

Zobacz także: Sześć nominacji dla polskiego filmu

  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej