RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Pfizer wstrzymuje dostawy szczepionek do Izraela

W Izraelu  używa się prawie wyłącznie szczepionki Pfizer-BioNTech  (fot. Scott Olson/Getty Images)
W Izraelu używa się prawie wyłącznie szczepionki Pfizer-BioNTech (fot. Scott Olson/Getty Images)

Pfizer zdecydował o wstrzymaniu dostawy 700 tys. szczepionek dla Izraela. To efekt nie zapłaconych przez ten kraj rachunków za 2,5 miliona dawek, które zostały już dostarczone.

Paszporty szczepień na świecie. Potrzebne, czy dyskryminujące?

Certyfikaty, zwane często paszportami, jakie wydaje się osobom zaszczepionym przeciw COVID-19, mogą potencjalnie wyłączyć je spod części...

zobacz więcej

O sprawie donosi „Jerusalem Post” twierdząc, że dostawa 700 tys. szczepionek miała trafić do Izraela w niedzielę, ale wstrzymano ją do odwołania. Władze firmy obawiają się perturbacji z płatnościami ze względu na trwające zmiany polityczne.

Powołując się na Army Radio gazeta donosi, że Pfizer nazwał Izrael „bananową republiką”.W komunikacie Pfizer podał, że „trwają obecnie prace z rządem Izraela nad aktualizacją porozumienia, aby dostarczać kolejne szczepionki. Dopóki trwają te rozmowy, dostawy mogą być dostosowywane". Według „Jerusalem Post” izraelskie Ministerstwo Zdrowia nie odniosło się do tej sprawy.

W zamieszkanym przez 9,3 mln osób Izraelu dwie dawki szczepionki podano już ponad 51 proc. populacji, przy czym 2,5 mln osób poniżej 16. roku życia nie kwalifikuje się jeszcze do szczepień, a ponad 800 tys. ozdrowieńców nie kwalifikowało się do marca.

W kraju tym używa się prawie wyłącznie szczepionki Pfizer-BioNTech i szczepi wszystkie osoby powyżej 16. roku życia, w tym ozdrowieńców i kobiety w ciąży. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło też, że zacznie szczepić młodzież w wieku 12-15 lat, kiedy zatwierdzą to amerykańskie i europejskie organy regulacyjne. Ostatnie wyniki badań wykazały, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w tej grupie wiekowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej