RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czeskie media o przekopie Mierzei Wiślanej. „Mały Kanał Sueski” 

Gazeta opisuje plusy i minusy przekopu przez Mierzeję Wiślaną (fot. PAP/Marcin Gadomski)
Gazeta opisuje plusy i minusy przekopu przez Mierzeję Wiślaną (fot. PAP/Marcin Gadomski)

Czeska gazeta „Lidove noviny” pisze o przekopie Mierzei Wiślanej. Inwestycja jest nazywana  „małym Kanałem Sueskim”. Dziennik wskazuje, że przez część Polaków projekt jest postrzegany jako „zabezpieczenie przed nieobliczalnym wschodnim sąsiadem”.   

Znów kłopoty na Kanale Sueskim. Na pomoc wysłano holowniki

Ruch na Kanale Sueskim został spowolniony przez płynący pod włoską flagą tankowiec M/T Rumford, który miał problemy z silnikiem. Na pomoc zostały...

zobacz więcej

„Realizowany projekt jest postrzegany w Polsce przede wszystkim jako strategiczne zabezpieczenie przed nieobliczalnym wschodnim sąsiadem. Warszawa nie chce, aby Rosjanie zablokowali polskie statki w przypadku zaostrzenia i tak chłodnych już relacji z Moskwą” – pisze czeski dziennik.

Plusy i minusy


Gazeta opisuje, że przekop przez Mierzeję Wiślaną skróci drogę wodną do Elbląga o prawie sto kilometrów i około dziewięciu godzin żeglugi – podaje polskieradio24.pl.  

Zaznacza jednak, że „parametry żeglugowe i koszty przyszłej eksploatacji kanału są nieproporcjonalne do kosztów jego budowy, dodając, że na polskim Wybrzeżu znajdują się ważniejsze porty niż port w Elblągu” – podano.

Czeski dziennik przytacza także argumenty strony rosyjskiej, pisze o sytuacji geopolitycznej Polski. „Lidove noviny” dodały też, że przekop stał się przedmiotem sporów na polskiej scenie politycznej – zaznacza pr24.pl. 

Zobacz także: Kilogramy bursztynu na budowie Mierzei Wiślanej    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej