RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

WHO zabrała głos ws. paszportów szczepionkowych. Może zmienić zdanie

WHO zabrała głos ws. paszportów szczepionkowych (fot. Steve Russell/Toronto Star via Getty Images)
WHO zabrała głos ws. paszportów szczepionkowych (fot. Steve Russell/Toronto Star via Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie popiera wprowadzenia paszportów szczepionkowych jako warunku podróżowania – poinformowała rzeczniczka WHO Margaret Harris. Uzasadniła, że nie jest jasne, czy szczepienia zapobiegają transmisji koronawirusa, a paszporty mogą być dyskryminujące.

Dramatyczna sytuacja w Holandii. Chorzy błagają o szczepionkę

Holenderskie media informują o przejmujących historiach chorych, którzy chcą poza kolejnością zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Opisują je...

zobacz więcej

– Jako WHO, na tym etapie nie chcielibyśmy, by paszport szczepionkowy był wymagany przy wjeździe lub wyjeździe, ponieważ na razie nie jesteśmy pewni, czy szczepionka zapobiega transmisji (koronawirusa) – powiedziała Harris na konferencji prasowej.

– Oprócz wszystkich innych pytań, pojawia się kwestia dyskryminacji osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie się zaszczepić – dodała.

Jak oświadczyła Harris, WHO spodziewa się, że do końca kwietnia zostanie ukończony proces oceny szczepionek chińskich firm Sinopharm i Sinovac, który może doprowadzić do wpisania ich na prowadzoną przez Organizację listę preparatów dopuszczonych do użycia w sytuacjach awaryjnych. Bez podawania dalszych szczegółów Harris zaznaczyła, że w tej sprawie WHO „potrzebuje więcej danych”.

Rzeczniczka po raz kolejny zaapelowała o większą solidarność w sprawie szczepionek i przekazywanie przez bogatsze kraje zbędnych dawek inicjatywie COVAX, która zajmuje się dystrybucją preparatów w biedniejszych państwach.

Czytaj także: Kolejne trzy szczepionki na COVID-19 badane w przyspieszonym trybie przez EMA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej