RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grupa Lotos w trudnym covidowym 2020 r. przerobiła 10,2 mln ton ropy

Stabilna pozycja Grupy LOTOS w trudnym 2020 roku (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Stabilna pozycja Grupy LOTOS w trudnym 2020 roku (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Rafineria Grupy Lotos przerobiła w 2020 roku 10,2 mln ton ropy naftowej i wyprodukowała 11 mln ton produktów – poinformowały we wtorek władze koncernu na konferencji prasowej podsumowującej wyniki za ubiegły rok.

Jak lotniczy ruch towarowy ucierpiał na pandemii? ULC przedstawił dane

Od stycznia do września 2020 r. w transporcie lotniczym przewieziono 71,4 tys. ton cargo; to o 20,3 proc. mniej wobec tego okresu w 2019 r. –...

zobacz więcej

W ub. roku Grupa Kapitałowa Lotos miała 33,2 proc. udziału w krajowym rynku paliw ogółem, czyli o 0,6 punktu procentowego więcej niż w poprzednim roku. Na koniec 2020 r. w sieci stacji paliw Lotos funkcjonowało 513 obiektów, o siedem więcej niż w 2019 r.

 „W 2020 roku rafineria Lotosu niemal w pełni (96,8 proc.) wykorzystała swoje nominalne moce wytwórcze, przerabiając 10,2 mln ton ropy, podczas gdy większość zakładów w Europie było zmuszonych ograniczać działalność w związku z pandemią. W ubiegłym roku spółka wyprodukowała 11 mln ton produktów” – podano.   

Produkcja oleju napędowego


Główny udział w strukturze produkcji GL w 2020 r. miał olej napędowy (52 proc.) – wyprodukowano go 5,8 mln ton, czyli o 5,5 proc. więcej niż w poprzednim roku.

W 2020 r. największe problemy miała branża lotnicza, co przełożyło się na duża presję cenową dla głównego produktu gdańskiej rafinerii, jakim był olej napędowy.  „Spółka ograniczyła produkcję paliwa lotniczego i jednocześnie maksymalizowała produkcję asfaltów, które charakteryzowały się relatywnie wysokimi cenami rynkowymi” – poinformowano.   

Lotos otworzył 500. stację paliw

Otwarta właśnie stacja paliw MOP Pawliki usytuowana przy drodze krajowej nr. 7 jest 500. stacją w sieci Lotos – poinformowała w komunikacie Grupa...

zobacz więcej

„Pomimo pandemii, która skutkowała najtrudniejszymi od wielu lat warunkami prowadzenia działalności, gdański koncern zamknął ub. rok z mocnymi (+35 proc.) przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej oraz niższymi (-22 proc.) kosztami operacyjnymi” – zaznaczono.

Zysk operacyjny w GL w 2020 r. powiększony o amortyzację i oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych (tzw. oczyszczona EBITDA wg LIFO) wyniósł 1 mld 356 mln zł, co oznacza spadek w porównaniu do 2019 roku o 52,6 proc. „Spadek ten jest uzasadniony historycznie najdłużej trwającym pogorszeniem sytuacji na rynku surowców i produktów naftowych, dużą zmiennością notowań, recesją gospodarczą oraz zaburzeniem równowagi w relacji podaży i popytu w warunkach pandemii COVID-19” – wyjaśniono.

Stabilna sytuacja


„Stabilną sytuację finansową potwierdza wskaźnik dług netto/EBITDA LIFO, który na koniec 2020 r. znajdował się na poziomie 1,42x, tj. poniżej celu strategicznego. Odnotowano też wysokie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, tj. 2,87 mld zł w 2020 r. wobec 2,13 mld zł w 2019 r (+34,7 proc.) ” – poinformowano.   

Podkreślono, że Grupa Lotos jako jedna z pięciu spółek indeksu WIG20 na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w „trudnym covidowym roku” wypłaciła akcjonariuszom dywidendę w kwocie około 185 mln zł, tj. 1 zł na jedną akcję, „po raz czwarty z rzędu i zgodnie z deklaracją zapisaną w strategii spółki”. 

Szanuj wodę! Dołącz do programu „Moja Woda”  

Niemal 400 wniosków na kwotę prawie 2 milionów złotych złożono w pierwszym tygodniu naboru w programie „Moja Woda” – poinformował wiceprezes...

zobacz więcej

W 2020 roku wydatki inwestycyjne w Grupie Lotos wyniosły ok. 0,8 mld zł.

Uruchomiono instalację Węzła Odzysku Wodoru (tzw. WOW), która zgodnie z założeniami projektowymi umożliwi produkcję dodatkowej puli: 70 tys. ton LPG, 43 tys. ton benzyny surowej, 39 tys. ton benzyny lekkiej i prawie 9 tys. ton wodoru rocznie.

Nowy nalewak 


W ub. roku finalizowano również prace nad projektem budowy czwartego nalewaka kolejowego, "celem zwiększenia efektywności i opłacalności procesów produkcyjnych, a także ograniczenia uciążliwości dla środowiska i usprawnienia logistyki". Nalewak o wydajności 2,2 mln ton paliw rocznie, ma zapewnić GL możliwość dostarczenia większej ilości oleju napędowego i benzyny na krajowy rynek.

Zobacz także: Rejs komercyjny Wisłą. 300 ton na pokładzie    

źródło:
Zobacz więcej