RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zełenski do Stoltenberga: Samymi reformami nie da się powstrzymać Rosji

Rośnie liczba poległych ukraińskich obrońców w Donbasie (fot. Valentin Sprinchak\TASS\Getty Images)
Rośnie liczba poległych ukraińskich obrońców w Donbasie (fot. Valentin Sprinchak\TASS\Getty Images)

NATO to jedyna droga do zakończenia wojny w Donbasie – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Rozmowa dotyczyła zaostrzenia sytuacji na wschodzie kraju. Relacje Kijowa z NATO skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rosja wezwana do powstrzymania walk w Donbasie, by możliwa była walka z koronawirusem

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaapelował do Rosji o doprowadzenie do wstrzymania walk przez wspieranych przez nią bojowników w...

zobacz więcej

„W ostatnich tygodniach obserwujemy bardzo niebezpieczną tendencję – wzrost liczby naruszeń rozejmu ze strony rosyjskich okupacyjnych wojsk i liczby poległych ukraińskich obrońców” – powiedział Zełenski, cytowany we wtorek przez jego biuro.

Jak dodano, szef ukraińskiego państwa poinformował też sekretarza generalnego NATO o tym, że Rosja ściąga wojska na tereny przygraniczne z Ukrainą i podwyższa ich gotowość do działań ofensywnych.

Prezydent Ukrainy oświadczył, że jego kraj dąży do reformowania armii i sektora obronnego. „Ale samymi reformami nie da się powstrzymać Rosji” – dodał.

Rola NATO ws. wojny w Donbasie


„NATO to jedyna droga do zakończenia wojny w Donbasie” – oznajmił Zełenski. Zaznaczył, że „prawdziwym sygnałem” dla Rosji byłoby otrzymanie przez Ukrainę planu na rzecz członkostwa (Membership Action Plan) w NATO.

Rozejm w Donbasie już tylko na papierze. Rosja aktywowała „odmrażanie” konfliktu

Zamrożenie przez Rosję konfliktu na wschodniej Ukrainie nigdy nie miało na celu doprowadzenie do jego stopniowego uregulowania. Kreml dąży bowiem...

zobacz więcej

Wcześniej tego dnia Stoltenberg poinformował na Twitterze, że zadzwonił do Zełenskiego, „żeby wyrazić poważne zaniepokojenie działaniami wojskowymi Rosji na Ukrainie i wokół niej oraz ciągłymi naruszeniami zawieszenia broni”. „NATO zdecydowanie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Pozostajemy wierni naszej ścisłej współpracy” – podkreślił szef Sojuszu.

W związku z sytuacją bezpieczeństwa ukraińska delegacja do trójstronnej grupy kontaktowej ws. uregulowania konfliktu w Donbasie zwróciła się do OBWE o zwołanie pilnego posiedzenia tego formatu.

Na krawędzi wojny. Rosyjski protektorat na Kaukazie?

Wstrzymanie ognia w listopadzie ubiegłego roku nie oznacza, że na południe Kaukazu wrócił na stałe pokój. Daleko do zakończeniu konfliktu...

zobacz więcej

Kremk straszy


Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował, że „wejście Ukrainy do NATO pogłębiłoby konflikt w Donbasie”. – Jeśli zapytacie o zdanie kilka milionów ludzi w proklamowanych republikach (tzw. donieckiej i ługańskiej republice ludowej – strukturach separatystów w Donbasie – przyp. red.), to zrozumiecie, że członkostwo w NATO jest dla tych ludzi zdecydowanie nie do przyjęcia – przekonywał.

Rzecznik nie odpowiedział na pytanie, jakie działania, w razie eskalacji konfliktu w Donbasie, podejmie Moskwa w celu ochrony tamtejszych mieszkańców posiadających paszporty rosyjskie. Zapewnił jednak, że bezpieczeństwo obywateli jest „bezwarunkowym priorytetem” dla Rosji i osobiście dla prezydenta Władimira Putina.

W miniony wtorek na nadzwyczajnej sesji parlamentu Ukrainy poświęconej zaostrzeniu się sytuacji na wschodzie kraju szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak powiedział, że Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą. Władze Rosji odrzucają zarzuty o koncentrowanie wojsk przy granicy z Ukrainą. Odpowiadają, że siły rosyjskie mają prawo przemieszczać się po swoim terytorium.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły – jak się ocenia – ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

źródło:

Zobacz więcej