SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Belgia: domowe testy na COVID już w aptekach

Nie wszystkie placówki zostały w pełni zaopatrzone (fot. PAP/EPA)
Nie wszystkie placówki zostały w pełni zaopatrzone (fot. PAP/EPA)

Od rana apteki w Belgii sprzedają testy na koronawirusa, które można wykonać samodzielnie. Stowarzyszenie farmaceutów wzywa, żeby nie stać przed aptekami od pierwszego dnia dystrybucji, ponieważ jeszcze nie wszystkie placówki te testy mają.

Skandal we Francji. Luksusowe kolacje polityków mimo obostrzeń?

Francuski kanał telewizyjny M6 przedstawił materiały nagrane ukrytymi kamerami. Wynika z nich, że część ekskluzywnych restauracji w centrum Paryża...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Testy do samodzielnego wykonywania należą do strategii „trzech linii obrony” Belgii, dotyczącej badania rozprzestrzeniania się wirusa i ograniczania tego procesu.

Nadal dostępne są też badania PCR prowadzone w całym kraju; obowiązują też utrzymywanie dystansu i noszenie maseczek.

Przewodniczący grupy roboczej belgijskich władz ds. testów Herman Goossens nie przewiduje na razie dystrybucji zestawów do przeprowadzania samodzielnego badania w supermarketach.

– Autotesty to nie słodycze – powiedział na jednej z konferencji prasowych. – Rozprowadzanie ich najpierw w aptekach pozwala nam wytłumaczyć ludziom, jak należy ich używać – argumentował.

Przeczytaj też: 
Ukraina: liczby łóżek z tlenem dla chorych na COVID nie da się już zwiększyć


 Aptekarze apelują tymczasem, by nie szturmować od wtorku aptek, ponieważ nie wszystkie są jeszcze w pełni zaopatrzone.

– W zależności od zapotrzebowania może minąć kilka dni, a nawet tygodni, zanim wszystkie apteki zostaną zaopatrzone. Skonfigurowanie takiego procesu logistycznego wymaga czasu – mówił we flamandzkiej telewizji VTM Nieuws rzecznik prasowy belgijskiego stowarzyszenia farmaceutów APB Georges Verpraet.

źródło:

Zobacz więcej