RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sellin: Reparacje od Niemiec będą musiały stanąć na agendzie politycznej

Polska była najdłużej okupowana przez państwo niemieckie (fot. Universal History Archive/UIG/Getty Images)
Polska była najdłużej okupowana przez państwo niemieckie (fot. Universal History Archive/UIG/Getty Images)

Polska była najdłużej okupowana, zniszczona, proporcjonalnie do liczby ludności straciliśmy najwięcej ludzi ze wszystkich okupowanych przez Niemcy krajów Europy; sprawa reparacji wojennych prędzej czy później będzie musiała stanąć na agendzie politycznej – uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Grecja nie odpuszcza Niemcom. Chodzi o reparacje

Rząd w Atenach przypomniał, że z ich perspektywy sprawa reparacji za II wojnę światową jest otwarta. Temat będzie w najbliższych dniach głośno...

zobacz więcej

Tuż przed 80. rocznicą niemieckiego ataku na Grecję w czasie II wojny światowej rząd w Atenach ponownie wezwał do negocjacji w sprawie reparacji za zniszczenia wojenne. MSZ poinformowało, że z greckiego punktu widzenia kwestia odszkodowań jest nadal otwarta – podała w poniedziałek agencja dpa.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin pytany w Polskim Radiu 24, czy wspólne z innymi krajami działania wobec Niemiec w sprawie reparacji mogłyby przynieść rezultaty, odparł, że nie wie, jakie odszkodowania Grecy otrzymali od państwa niemieckiego po wojnie.

– Natomiast sami wysocy przedstawiciele państwa niemieckiego przyznali, że ze wszystkich odszkodowań, które wypłacili w ciągu tych siedemdziesięciu paru lat powojennych, Polsce przypadł tylko 1 proc. tej sumy, którą wypłacano w ogóle w ramach odszkodowań wszystkim państwom świata, wszystkim państwo Europy – powiedział.

Mularczyk zapytał o reparacje. Co oznacza odpowiedź szefa niemieckiego MSZ? [WIDEO]

Obywatele polscy, którzy chcieliby dochodzić roszczeń z tytułu strat poniesionych podczas II wojny światowej przed sądami niemieckimi czy innymi...

zobacz więcej

Według niego „to jest oczywiście kpina, bo Polska była najdłużej okupowana przez państwo niemieckie, była zniszczona w sensie materialnym i proporcjonalnie do liczby ludności, też najwięcej ludności utraciliśmy ze wszystkich okupowanych w Europie krajów przez Niemcy”.

– W związku z tym ten temat prędzej czy później wrócić musi. Stąd działania specjalnej komisji sejmowej, która się tą problematyką zajmuje, te straty szacuje – podkreślił wiceminister kultury.

– I myślę, że prędzej, czy później na agendzie politycznej ten temat będzie musiał stanąć – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej