RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy powrót do szkół? Wiceminister edukacji mówi o kwietniu

Kiedy będzie możliwa nauka w szkołach? (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)
Kiedy będzie możliwa nauka w szkołach? (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)

Kiedy skończy się szkolny lockdown i uczniowie wrócą do nauki w szkołach? – Mamy nadzieję, że być może jeszcze w kwietniu, jeśli to będzie możliwe ze względu na epidemię. Najpóźniej w maju i czerwcu – powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Powrót do szkół. Przemysław Czarnek mówi o kwietniu

Przemysław Czarnek poinformował, że podpisał nowe rozporządzenie dot. przedszkoli; placówki te zostaną zamknięte do 9 kwietnia. Minister edukacji...

zobacz więcej

Dariusz Piontkowski był gościem Radia ZET. Polityk był pytany, kiedy nastąpi powrót do szkół z nauki zdalnej. Wiceminister edukacji i nauki wskazał, że wszystko „będzie zależało od rozwoju epidemii”.

Kiedy koniec nauki zdalnej?


– Dane ze świąt są dużo niższe, ale prawdopodobnie było dużo mniej testów. Raczej w połowie tygodnia wyniki mogą być wiarygodne i pokazać, czy tendencja się przełoży – sprecyzował polityk.

Dalej zaznaczał, że jeżeli uda się opanować epidemię, „możemy rozmawiać o powrocie uczniów do szkół; zarówno młodszych, jak i starszych”.

Piontkowski wyraził też nadzieję, że szkoły uda się otworzyć jeszcze w kwietniu „jeśli to będzie możliwe ze względu na epidemię”. – Najpóźniej w maju i czerwcu – dodał.

Powrót do szkół za dwa tygodnie?


– Jeżeli III fala epidemii stopniowo będzie za nami, to nie widzę powodu, aby za tydzień czy dwa, kolejne roczniki nie mogły wracać do nauki stacjonarnej – powiedział.

Na pytanie, czy jest możliwe, by od przyszłego poniedziałku dzieci wróciły do szkół, Piontkowski odpowiedział, że decyzje będą podejmowane pod koniec tygodnia. – Gdy będzie znana liczba zakażeń, trzeba podjąć te decyzje odpowiedzialnie, nie można tego robić w ciemno – zaznaczył wiceminister.

Rzecznik MZ przekazał, ile dziś zakażeń. Mówił też o nowych obostrzeniach

Dziś odnotujemy poniżej 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Mówił też, co z...

zobacz więcej

Matury. Będzie zmiana terminu?


Piontkowski był też pytany, o możliwość zmiany terminu egzaminu maturalnego, który już za miesiąc. Wiceminister odparł, że „na razie nie widać powodu, dla którego mielibyśmy zmieniać ten termin”. – Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty, które odbyły się w marcu pokazały, że podobnie jak w roku ubiegłym, w tym reżimie sanitarnym, w bezpieczny sposób można te egzaminy przeprowadzić – zaznaczył wiceszef resortu edukacji.

Wiceministra pytano też, czy nie należy zrezygnować z przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty. – Według większości specjalistów zachowanie tego zewnętrznego systemu egzaminów jest najlepszym obiektywnym sposobem weryfikowania wiedzy uczniów i powinien być on utrzymany, jeżeli jest to tylko możliwe – odpowiedział Piontkowski.

I – jak podkreślił – „wydaje nam się, że powinniśmy także ten egzamin ósmoklasisty przeprowadzić w tej tradycyjnej formule”.

Nauka zdalna studentów


Pytany o studentów, czy do końca roku będą oni uczyli się zdalnie, wiceminister edukacji odparł: „Zobaczymy. Tam być może także uda się wrócić do zajęć stacjonarnych. To będzie zależało przede wszystkim od rozwoju epidemii”.

Rozporządzenie Przemysława Czarnka


Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki do 11 kwietnia zawieszona jest nauka stacjonarna w szkołach, placówkach kształcenia ustawicznego i w centrach kształcenia zawodowego, w ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych i w domach wczasów dziecięcych. Prowadzona jest tam nauka w formie zdalnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej