RAPORT

Wojna na Ukrainie

Igrzyska olimpijskie w Tokio bez Korei Północnej. Podano powód

Pięć lat temu z Rio sportowcy z KRLD przywieźli siedem medali (fot. Wiki 2.0/Sander van Ginkel)
Pięć lat temu z Rio sportowcy z KRLD przywieźli siedem medali (fot. Wiki 2.0/Sander van Ginkel)

Sportowcy Korei Północnej nie wezmą udziału w Olimpiadzie w Tokio latem – poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na swoje źródła. Potwierdził je później północnokoreański portal internetowy Sport w KRLD.

Atom i myszka. Hakerzy tajną bronią Kim Dzong Una

Ukradli Stanom Zjednoczonym miliardy dolarów, sparaliżowali działanie brytyjskiej publicznej służby zdrowia NHS, włamywali się na strony firm...

zobacz więcej

Portal należący do północnokoreańskiego ministerstwa sportu, poinformował, że decyzję podjęto na posiedzeniu Narodowego Komitetu Olimpijskiego 25 marca. Podkreślono wówczas, że priorytetowym celem jest „ochrona sportowców przed światowym kryzysem zdrowotnym spowodowanym przez COVID-19”.

Podczas ostatnich letnich igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Rio de Janeiro w 2016 r., sportowcy z Korei Północnej zdobyli łącznie siedem medali – dwa złote (tyle samo co polscy sportowcy), trzy srebrne i dwa brązowe. W klasyfikacji medalowej zajęli 34. miejsce.

Na zimowe igrzyska w Korei Południowej w 2018 r. KRLD wysłała 22 sportowców, razem z liczną delegacją osobistości oficjalnych, artystów, dziennikarzy i 230-osobową grupą kibiców.

W delegacji była także wpływowa siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Pozwoliło to na zainicjowanie kontaktów dyplomatycznych w trójkącie Korea Północna – Korea Południowa – Stany Zjednoczone. Wkrótce jednak kontakty te zamarły, a ostatnia decyzja Pjongjangu – jak podkreśla AP – osłabia szanse na ich ożywienie.

Olimpiada w Tokio miała odbyć się planowo w dniach 24 lipca – 9 sierpnia 2020 r. Jednak z powodu pandemii koronawirusa została przeniesiona na ten rok i ma się odbyć w dniach 23 lipca – 8 sierpnia.

Korea Północna oficjalnie twierdzi, że jest wolna od pandemii koronawirusa; zewnętrzni obserwatorzy poddają to w wątpliwość. Wskazują na słaby system ochrony zdrowia w tym kraju i nieszczelną granicę z Chinami, głównym partnerem gospodarczym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej