RAPORT

Pogarda

Bułgaria. Zanosi się na powyborczy chaos

Premier Bułgarii Bojko Borisow może mieć kłopot ze zbudowaniem koalicji (fot. PAP/EPA/GOVERNMENT PRESS OFFICE HANDOUT)
Premier Bułgarii Bojko Borisow może mieć kłopot ze zbudowaniem koalicji (fot. PAP/EPA/GOVERNMENT PRESS OFFICE HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Po obliczeniu przez CKW 92,95 proc. głosów oddanych w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Bułgarii potwierdzono zwycięstwo centroprawicowej partii GERB premiera Bojko Borisowa. Zdobyła ona 26,07 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 47,5 proc. Do parlamentu wchodzi sześć partii. Zgłoszono liczne nieprawidłowości podczas głosowania.

Zdrajcy w mundurach, czyli bułgarski problem NATO

Macki siatki rosyjskich szpiegów sięgnęły wywiadu wojskowego, ministerstwa obrony i parlamentu. W ręce Moskwy trafiło dużo tajnych informacji, w...

zobacz więcej

Dotychczasowy partner koalicyjny Borisowa, partia WMRO wicepremiera Krasimira Karakaczanowa pozostała poniżej czteroprocentowego progu i nie wejdzie do parlamentu. Był to jedyny możliwy partner Borisowa.

Nowe siły w przyszłym parlamencie to populistyczna partia showmana telewizyjnego Sławiego Trifonowa Jest Taki Naród (17,90 proc. głosów; w tym około 30 proc. głosów z za granicy), centroprawicowa koalicja Demokratyczna Bułgaria (9,69 proc.) oraz antysystemowa formacja Wyprostuj się, Precz z Mafią (4,81 proc.). Ugrupowania te zdecydowanie odrzuciły możliwość koalicji z Borisowem, który wzywa do powołania rządu ekspertów.

O współpracy GERB z jej stałym rywalem, lewicową Bułgarską Partią Socjalistyczną (BSP), raczej nie może być mowy. BSP znajduje się w skrajnie trudnej sytuacji po stracie pozycji drugiej siły parlamentarnej i otrzymaniu zaledwie 14,99 proc. głosów.

Na konferencji prasowej liderka BSP Kornelia Ninowa poinformowała, że Biuro Wykonawcze partii podało się do dymisji. Wykluczyła swoje ustąpienie, ponieważ, jak podkreśliła, nadchodzą czasy, w których potrzebne będą ważne decyzje i BSP nie może pozostać teraz bez przywódcy. Odrzuciła propozycję Borisowa powołania rządu ekspertów.

16-latek zmarł porażony prądem. Protesty w stolicy Bułgarii

Śmierć porażonego przez prąd na centralnej ulicy w Sofii 16-letniego chłopca spowodowała ogromną falę oburzenia i demonstracje z żądaniem dymisji...

zobacz więcej

Nowy układ sił


Analitycy podkreślają, że wyniki niedzielnych wyborów są początkiem całkowitej zmiany układu sił na bułgarskiej scenie politycznej.

W pierwszym komentarzu po ogłoszeniu wyników premier Borisow przestrzegł swoich oponentów, że nie mają doświadczenia i międzynarodowego poparcia. Zaapelował o utworzenie ekipy ekspertów, podkreślając, że kraj czekają ciężkie czasy.

– Kategorycznie odrzucamy koalicję z GERB, DPS i BSP. Opowiadamy się przeciwko modelowi rządzenia GERB i popierającej ją DPS. Jeżeli nie będziemy w stanie zrealizować głównych punktów naszego programu wyborczego, jednocząc wokół nich siły, zdolne do powołania rządu, będziemy konstruktywną opozycją – powiedział przedstawiciel Demokratycznej Bułgarii Iwajło Mirczew.

Na konferencji prasowej w poniedziałek obserwatorzy OBWE mówili o szeregu naruszeń podczas kampanii wyborczej, przede wszystkim wykorzystywanie publicznych środków finansowych do kampanii rządzącej partii i ograniczenie dostępu do mediów innych kandydatów.

– Nie było też równości między kandydatami w finansowaniu i dostępie do mediów – stwierdziła Corrine Jonquer z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej