RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nie żyje Krzysztof Krawczyk, legenda polskiej sceny

W wieku 74 lat zmarł Krzysztof Krawczyk, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, jeden z najbardziej znanych głosów polskiej sceny muzycznej. Informację o śmierci artysty przekazał jego menedżer Andrzej Kosmala. Jeszcze kilka dni temu Krawczyk przebywał w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem. Jak sam jednak przyznał, wygrał z COVID-19 i święta wielkanocne spędził w domu z żoną, Ewą Krawczyk.

Krzysztof Krawczyk poprosił o ostatnie namaszczenie. „Obejmę Chrystusa serdecznie”

Mam nadzieję, że kiedyś, gdy stanę z Chrystusem twarzą w twarz, obejmę Go serdecznie, zaleję się łzami, będą to łzy wzruszenia, i przeproszę za...

zobacz więcej

TVP Info potwierdziła tę informację telefonicznie u menedżera artysty.

W poniedziałek 5 kwietnia o godz. 21:15 na antenie TVP1 zostanie wyemitowany film dokumentalny „Krzysztof Krawczyk – całe moje życie”. Po nim wyjątkowy recital artysty z festiwalu w Sopocie z 1994 roku.

Zmarł Krzysztof Krawczyk


Pod koniec marca artysta poinformował fanów, że z powodu COVID-19 trafił do szpitala. „Muszę podjąć walkę, jeszcze jedną w moim życiu walkę!” – pisał wówczas na Facebooku, podkreślając, by „nie oczekiwać od niego żadnych wiadomości”.

Jeszcze przed świętami menedżer muzyka poinformował, że stan zdrowia Krawczyka poprawił się na tyle, że ten jeszcze przed świętami wyjdzie ze szpitala, by Wielkanoc spędzić w domu z żoną, Ewą Krawczyk.

„Kochani! Jestem w domu! Do mojej sypialni wpadają 2 promyki słońca: wiosenny przez okno i Ewunia przez drzwi. Dziękuję za modlitwę i życzenia! Zdrowia wszystkim życzę, nie dajmy się wirusowi!” – pisał w Wielką Sobotę artysta.

W wywiadzie dla „Super Expressu” mówił z kolei: „Nie martwcie się o mnie, z dnia na dzień czuję się coraz lepiej. Bóg działa rękoma ludzi. Dziękuję Bogu, że żyję”.

Niespodziewanie, w poniedziałek wielkanocny, informację o śmierci muzyka przekazał jego menedżer Andrzej Kosmala.Lichtman: Był „polskim Elvisem Presleyem”


Marian Lichtman, kompozytor, który wspólnie z Krzysztofem Krawczykiem zakładał zespół Trubadurzy, na antenie TVP Info podkreślał, jak wielką stratą jest śmierć Krzysztofa Krawczyka.

– Nie dochodzi do mnie w ogóle to, że Krzysio odszedł. To był mój brat można powiedzieć – przyjaźniliśmy się do końca. To był kawał artysty, był polskim Elvisem Presleyem; pięknie u nas zaczynał, mieliśmy piękne relacje muzyczne. To wielka strata dla wszystkich, wspaniały głos, wspaniały człowiek – zaznaczył muzyk.

Krzysztof Krawczyk – życie i kariera


Artysta urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach.

Mówił: „Nie oczekujcie wiadomości”. Teraz Krzysztof Krawczyk przerywa milczenie

Potwierdzają się zapowiedzi menedżera – Krzysztof Krawczyk wychodzi ze szpitala i święta wielkanocne spędzi z żoną. Muzyk był hospitalizowany z...

zobacz więcej

Wielu fanów kojarzy Krawczyka jeszcze z występów z zespołem Trubadurzy, w którym śpiewał w latach 1963-1973 i 1976. Po tym pierwszym okresie rozpoczął karierę solową – jego popularność rosła z każdą kolejną trasą koncertową. Grał nie tylko w całej Europie, ale także w USA.

W latach 70. wylansował wiele przebojów, m.in. „Jak minął dzień”, „Parostatek”, „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”. Nagrał dziesiątki płyt, a jego kariera artystyczna trwała przez ponad 50 lat.

Film o Krawczyku w TVP


Wiele nieznanych wcześniej informacji o latach największej popularności Krzysztofa Krawczyka pokazano w dwugodzinnym filmie Michała Bandurskiego i Krystiana Kuczkowskiego „Krzysztof Krawczyk – całe moje życie”.

Przy jego produkcji wykorzystano unikatowe nagrania i niepublikowane materiały archiwalne, które chronologicznie przedstawiają życie Krzysztofa Krawczyka. Dokument przeplatany osobistymi wyznaniami artysty miał premierę w minione Boże Narodzenie.
W 2004 r. wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy został odznaczony przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

Zobacz także: Krzysztof Krawczyk nie wróci na scenę. „Bóg zaprosi mnie do niebiańskiego chóru”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej