RAPORT

Wojna na Ukrainie

Grecja nie odpuszcza Niemcom. Chodzi o reparacje

Grecja chce reparacji od Niemiec (fot. Ben Hasty/MediaNews Group/Reading Eagle via Getty Images)
Grecja chce reparacji od Niemiec (fot. Ben Hasty/MediaNews Group/Reading Eagle via Getty Images)

Rząd w Atenach przypomniał, że z ich perspektywy sprawa reparacji za II wojnę światową jest otwarta. Temat będzie w najbliższych dniach głośno dyskutowany, bo we wtorek przypada 80. rocznica niemieckiej agresji na Grecję.

Reparacje od Niemiec? „To wielki przełom. Widać go w niemieckiej prasie”

Poseł Zielonych Manuel Sarrazin przedstawił propozycję ws. reparacji dla Polski. – W niemieckich mediach temat nagle jest komentowany w czołowych...

zobacz więcej

Strona grecka kilka lat temu przypomniała o sprawie szkód poniesionych w czasie II wojny światowej.

W czerwcu 2019 roku lewicowy premier Alexis Tsipras wystosował nawet wniosek o negocjowanie reparacji. Administracja w Berlinie stanowczo odrzuciła jednak jego prośbę.

Co ważne, obecny konserwatywny premier Grecji Kyriakos Mitsotakis również daje Niemcom do zrozumienia, że temat nie jest zamknięty. W styczniu 2020 roku potwierdził w nocie dyplomatycznej, że Grecy oczekują rozliczenia krzywd.

Zobacz także ->  Reparacje. „Zdradzali nas, a dziś pouczają”. Mocne słowa Patryka Jakiego

W ostatnich dniach o sprawie znów jest głośno – głównie za sprawą przypadającej we wtorek 80. rocznicy niemieckiej agresji na Grecję. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Atenach chce, by Berlin podjął z nimi rzetelne negocjacje.

– Kwestia pozostaje otwarta dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione – powiedział niemieckiej agencji prasowej rzecznik resortu spraw zagranicznych Grecji Alexandros Papaioannou.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej