RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niezwykle pomysłowa aplikacja. Wskaże msze i nabożeństwa w całej Polsce

„Drogowskaz” wskaże najbliższe kościoły i msze święte w całej Polsce (fot. Shutterstock)
„Drogowskaz” wskaże najbliższe kościoły i msze święte w całej Polsce (fot. Shutterstock)

Aplikacja „Drogowskaz”, uruchomiona kilka lat temu, jako aplikacja mobilna archidiecezji poznańskiej, niebawem ma wskazywać lokalizacje kościołów oraz godziny mszy i nabożeństw w całej Polsce. Już teraz serwis działa na terenie kilku polskich diecezji poza Wielkopolską.

Facebook wprowadza kolejne ograniczenia dla użytkowników

Najpopularniejsza platforma społecznościowa szykuje kolejne zmiany. Zainteresują one głównie administratorów tzw. grup. Grupa będzie mogła zostać...

zobacz więcej

„Drogowskaz” został uruchomiony w 2017 roku w Poznaniu, dzięki niemu archidiecezja poznańska była pierwszą w kraju z własną aplikacją mobilną. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki mówił wówczas, że aplikacja „przybliża ludzi do Boga”.

Serwis od początku zbierał w jednym miejscu dane o lokalnym Kościele oraz jego inicjatywach. „Drogowskaz” informował m.in. o najbliższych kościołach i mszach świętych. Już przed Wielkanocą następnego roku aplikacja wyposażona została w dane dotyczące nabożeństw w Wielkim Poście, podpowiadała też, dokąd pójść w Wielką Sobotę z tradycyjną święconką oraz kiedy odbędzie się święcenie potraw.

Czytaj także: Wielkanoc na świecie

Aplikacja to olbrzymi wysiłek logistyczny


W tej chwili „Drogowskaz” działa także w diecezjach: sosnowieckiej, ełckiej, świdnickiej oraz w polskiej misji katolickiej we Francji. Jego twórcy zapowiadają, że niebawem aplikacja obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. W tym celu uruchomili zbiórkę w serwisie Patronite.

– Wprowadzenie wszystkich parafii, kościołów, kaplic, mszy, nabożeństw, spowiedzi, wspólnot i ich spotkań to olbrzymi wysiłek organizacyjny, logistyczny, projektowy. W Polsce jest ok 11 tys. parafii i szacuje się, że jest ok 35 tys. miejsc, w których odbywają się regularnie msze święte. W każdym miesiącu odbywa się nawet 350 tys. mszy świętych – poinformował jeden z twórców aplikacji Rafał Witkowski.

Apel KPRM: Ściągnij  STOP COVID – dbaj o siebie i innych 

Aplikacja STOP COVID skutecznie pomaga w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, umożliwia samokontrolę stanu zdrowia i zapisanie się na...

zobacz więcej

Obecnie w „Drogowskazie” jest obecnych ok 25 tys. użytkowników, głównie z Poznania, każdej niedzieli średnio około 1 tys. osób odnajduje godzinę mszy. Rafał Witkowski przyznał, że aplikacja w szczególny sposób sprawdza się, gdy użytkownik jest poza miejscem swojego zamieszkania i chce wiedzieć, gdzie może pójść się pomodlić.

– Znalezienie informacji o mszy czy spowiedzi, to często karkołomne zadanie, szczególnie kiedy jesteśmy poza miejscem swojego zamieszkania. Nie chcemy narzekać i załamywać rąk, tylko postanowiliśmy to zmienić. Dzięki zbiórce na Patronite będziemy w stanie profesjonalnie rozwijać aplikację - zebrać i utrzymać aktualne dane z całej Polski – powiedział Witkowski.

Organizatorzy zbiórki zakładają, że dzięki zebranym pieniądzom do wakacji uda się im wprowadzić informacje z najbardziej popularnych letnich miejscowości turystycznych.

Czytaj także: Terminal płatniczy w kościele. W Polsce pojawiły się ofiaromaty

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej