RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie żyje aktor Zygmunt Malanowicz. Na ekranie debiutował w filmie Polańskiego

Zygmunt Malanowicz miał 83 lata (fot. Krzysztof Zatycki/Forum)
Zygmunt Malanowicz miał 83 lata (fot. Krzysztof Zatycki/Forum)

Zmarł Zygmunt Malanowicz, aktor, reżyser, scenarzysta. O śmierci artysty poinformował Teatr Nowy w Warszawie. Miał 83 lata. Na szklanym ekranie debiutował w filmie „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego w 1961 roku.

Nie żyje aktor Wiesław Wójcik. Grał m.in. Łokietka w „Koronie Królów”

Nie żyje aktor Wiesław Wójcik, znany z wielu produkcji filmowych i serialowych. Zmarł w niedzielę wielkanocną w wieku 76 lat. Jedną z ostatnich ról...

zobacz więcej

„4 kwietnia 2021 odszedł od nas Zygmunt Malanowicz. Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaka pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś” – napisano na stronie teatru

Kim był Zygmunt Malanowicz?


Zygmunt Malanowicz urodził się w 1938 roku w Korkożyskach koło Wilna. W 1963 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi. Na deskach teatralnych zadebiutował w 1962 roku w roli Aleksego Otszelnikowa w "Połowczańskich sadach" w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

W 1961 roku wystąpił w debiucie filmowym Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”.

Aktor związany z warszawskimi teatrami


Występował w teatrach w Poznaniu, Nowej Hucie, Łodzi oraz w Kielcach. Od 1980 roku związał się ze sceną warszawską, gdzie występował między innymi w teatrach Studio, Rozmaitości, Dramatycznym oraz Nowym.


Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, napisał scenariusze do sześciu filmów i spektakli telewizyjnych. Wyreżyserował cztery filmy i spektakle.

Zobacz także: Nie żyje aktor Wiesław Wójcik. Grał m.in. Łokietka w „Koronie Królów”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej