RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Telewizyjna premiera dokumentu „Polski El Greco” dziś w TVP2

Reżyserka filmu: historia odkrycia obrazu jest wręcz sensacyjna (fot. mat. pras.)
Reżyserka filmu: historia odkrycia obrazu jest wręcz sensacyjna (fot. mat. pras.)

Dokument „Polski El Greco” w reżyserii Katarzyny Kowalskiej zostanie pokazany dziś premierowo w TVP2 o godzinie 18:20. Fabularyzowany dokument przedstawia historię odkrycia na plebanii wiejskiego kościoła w Kosowie Lackim na Podlasiu, obrazu świętego Franciszka autorstwa El Greco – Domenikosa Theotokopulosa.

Koncert Andrei Bocellego w TVP1. Miliony przed telewizorami

W czasie emisji koncertu TVP1 była najchętniej oglądaną przez Polaków telewizją.

zobacz więcej

Film dokumentalny opowiada niezwykłą historię odnalezienia obrazu El Greco „Ekstaza św. Franciszka” na plebanii w Kosowie Lackim. Obraz wyprodukował Instytut Pileckiego wraz z Telewizją Polską. Film jest fascynującą panoramą powojennej Polski, zniszczonej przez totalitaryzm niemiecki i zniewolonej przez sowiecki, gdzie ocalenie i ochrona dziedzictwa kultury stają się dla niektórych życiową misją.

Sytuacja Kościoła Katolickiego w PRL


  – Film pokazuje historię przebijania się z rewelacyjnym odkryciem w realiach dyktatury komunistycznej, skostniałego i zhierarchizowanego systemu w nauce, mediach, debacie publicznej – mówi dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.

– Interesującym wątkiem jest także sytuacja Kościoła Katolickiego w PRL, bo Kościół był i jest właścicielem obrazu.  – To, że na długo ukrył obraz w obawie, że zostanie mu odebrany, stanowi istotny element tej historii, w której dochodzenie do prawdy trwa latami, w sytuacji braku przejrzystości, w atmosferze nieufności i niesprecyzowanych obaw, przy braku jasnych kryteriów – dodaje Kozłowski.   

Papież: „Nie ustawajmy w poszukiwaniu Chrystusa zmartwychwstałego”

W związku z pandemią Papież nie spotkał się z wiernymi na Placu Św. Piotra.

zobacz więcej

Podróż po powojennej Polsce


   Historia odkrycia i ocalenia obrazu El Greca to opowieść o zmaganiach dwóch inwentaryzatorek, niewysłuchanych, niedocenionych, których przez długie lata nikt nie chciał potraktować poważnie.  – To także podróż po powojennej Polsce, pełnej zniszczonych i ograbionych kościołów, ubogiej i nieufnej – mówi Katarzyna J. Kowalska, reżyserka filmu.

W filmie oprócz relacji świadków wydarzeń sprzed niemal pół wieku pojawiają się także sceny wiernie odtworzone z pamięci odkrywczyń, a także archiwalne nagrania radiowe i telewizyjne, dzięki którym wiemy  jak duże było zainteresowanie mediów w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych tą sprawą. 

Reżyserką i autorką scenariusza jest Katarzyna J. Kowalska, dziennikarka, reporterka, która przez cztery lata dokumentowała losy obrazu nagrywając dziesiątki godzin rozmów z Izabellą Galicką, jedną z odkrywczyń dzieła hiszpańskiego mistrza. Najpierw napisała książkę „Polski El Greco”, teraz powstał film. Część nagrań do filmu udało się wykonać z udziałem Izabelli Galickiej, która całym sercem zaangażowała się w produkcję. Badaczka zmarła 1 listopada 2019 roku. 18 lutego 2021 roku obchodziłaby swoje 90.

Kilka emisji w TVP


  Telewizyjna premiera filmu: TVP2, Poniedziałek Wielkanocny 5 kwietnia godz. 18:20. Powtórki: TVP Dokument 8 kwietnia godz. 20:10 oraz 9 kwietnia godz. 11:30.

Zobacz także: Wielkanoc na świecie 

  

źródło:
Zobacz więcej