RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielki Tydzień: wiara Orbana, nadzieja Kościńskiego, szczepionka Hołowni

Szymon Hołownia, Viktor Orban i Tadeusz Kościński (fot. arch. PAP/Leszek Szymański / arch. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK)
Szymon Hołownia, Viktor Orban i Tadeusz Kościński (fot. arch. PAP/Leszek Szymański / arch. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK)

W pierwszy dzień tygodnia w Polsce nadal aż huczy po ujawnieniu przez portal tvp.info rozmów Romana Giertycha z twórcą „Soku z Buraka” Mariuszem Kozakiem-Zagozdą. Portal ujawnił także zapisy, z których wynika, że Kozak-Zagozda wielokrotnie prosił mecenasa Giertycha o pieniądze, a później za nie dziękował.

Kogo atakował Sok z Buraka? Przypominamy hejterskie treści [WIDEO]

Jakie treści udostępniał Sok z Buraka? Portal tvp.info przypomina niektóre z nich. W publikowanych materiałach atakowano m.in. polityków obozu...

zobacz więcej

Niedziela. Nowe rozmowy o „Soku z Buraka”


„Panie Romanie, czy mogę się uśmiechnąć o kontakt z Sebastianem. Muszę jakoś przetrwać, proza życia. Bez Pana pewnie już by nie było soku” – miał pisać do Giertycha administrator najbardziej hejterskiej i pełnej fake newsów strony związanej z opozycją.

Z materiałów ujawnionych przez portal tvp.info wynika również, że Roman Giertych miał stymulować ataki Soku z Buraka nie tylko na polityków obozu rządzącego, ale również na Lewicę. Była rzecznik SLD, poseł Anna Maria Żukowska potwierdziła: – Spotkałam się z właścicielem (Soku z Buraka – red.), który przedstawił mi ofertę. Nie nawiązaliśmy jako Lewica współpracy – napisała w mediach społecznościowych posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Posłanka Lewicy szczuje i nagrywa katolików, sama brała udział w masowej demonstracji

Podczas zgromadzenia w kościele 3 X więcej osób niż przewiduje rozporządzenie – napisała na Twitterze posłanka Lewicy Monika Falej. Tymczasem sama...

zobacz więcej

Tymczasem inna posłanka Lewicy sprawdza kto chodzi do kościoła. „Podczas zgromadzenia w kościele 3 X więcej osób niż przewiduje rozporządzenie” – napisała na Twitterze posłanka Lewicy Monika Falej i opublikowała nagranie prezentujące dokładnie osoby wychodzące ze świątyni.

Inwigilacja uczestników mszy to stara lewicowa tradycja – za komuny nagrania robiło SB, także skrupulatnie licząc a nawet zakładając wiernym kartoteki. Przywiązanie do starych metod to jedno, brak konsekwencji to drugie. Poseł Falej podczas pandemii sama brała udział w masowej demonstracji i ekscytowała się nimi.

Poniedziałek. Konstytucja vs Komisja Europejska


Posłanka Lewicy Monika Falej twierdzi, że nagranie wiernych wychodzących z kościoła nie jest jej autorstwa. Szymon Hołownia z kolei broni Romana Giertycha, a atakuje portal tvp.info. Da się to nawet zrozumieć, po prostu Hołownia boi się dostać „Sokiem”, więc na wszelki wypadek staje po jego stronie. Można by długo mówić o takiej postawie, ale do Hołowni wrócimy jeszcze w Wielki Czwartek.

Rzecznik KE Christian Wigand poinformował na konferencji prasowej w Brukseli, że „Komisja Europejska podejmie szybkie i zdecydowane działania dotyczące dalszego funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej «polskiego Sądu Najwyższego”.

„KE twierdzi, że polski sąd nie może uchylać immunitetów polskim sędziom, bo narusza to prawo unijne, w sytuacji, gdy prawo UE nie przyznaje sędziom immunitetu, nie reguluje tego” – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że premier Mateusz Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego co do wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym.

Wsparcie branży rolno-spożywczej. 4,7 mld dla wsi z Krajowego Programu Odbudowy

Unijny Fundusz Odbudowy będzie wspierać dwa elementy w kontekście obszarów wiejskich. Chodzi o poprawę warunków życia na wsi oraz wzmacnianie...

zobacz więcej

Z dobrych wiadomości: – Unijny Fundusz Odbudowy będzie wspierać dwa elementy w kontekście obszarów wiejskich. Chodzi o poprawę warunków życia na wsi oraz wzmacnianie sektora rolno-spożywczego – zapowiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Z części dotacji projektowanego Krajowego Planu Odbudowy na wieś ma trafić około 4,7 mld zł. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że zastępcą dowódcy V korpusu wojsk amerykańskich w Fort Knox w Kentucky będzie polski generał Adam Joks. Polak obejmie to stanowisko na zaproszenie strony amerykańskiej.

Roman Giertych napisał list do szefa portalu tvp.info Samuela Pereiry: „Miliony zwolenników opozycji czytało tę stronę (Sok z Buraka – red.), ale nikt nie wiedział, że jestem dobroczyńcą jej założyciela! Dzięki Tobie młody potomku dzielnych Portugalczyków cały Naród Polski dowiedział się, że wspieram tych, którzy walczą z PiS. Teraz, gdy słyszę zewsząd słowa podziękowań i wsparcia, łzy wzruszenia nachodzą do moich oczu” – napisał na Facebooku w „liście do Samuela Pereiry” Roman Giertych, odnosząc się do publikacji portalu tvp.info. „Wolałbym listę. Listę pracowników» wolnych mediów, którzy bywają u Was w Józefowie” – odpisał mu Samuel Pereira.

Premier: Do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich chętnych Polaków [WIDEO]

Premier zapowiedział, że do końca sierpnia zaszczepieni zostaną wszyscy chętni Polacy.

zobacz więcej

Wtorek. Szczepienia przyśpieszą


Wtorek zaczął się od prasówki. „Opublikowane dziś w „SE” zdjęcia Agaty i moje z Krakowa, podpisane jako: >>Z ostatniej chwili! << pochodzą sprzed kilku tygodni – poinformował prezydent Andrzej Duda.
Od ostatniej soboty wszelkie „aktywności zewnętrzne” pary prezydenckiej zostały anulowane – zgodnie z nowymi obostrzeniami i apelami rządu. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość poinformowało, że wzywa w wezwaniu przedsądowym „Gazetę Wyborczą” oraz dziennikarkę oko.press do zaniechania dalszych naruszeń dobrego imienia partii w związku z publikacją dotyczącą szefa PKN Orlen Daniela Obajtka. PiS domaga się też publikacji przeprosin.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że do końca wakacji zaszczepieni zostaną wszyscy chętni Polacy. – Do końca II kwartału wykonamy łącznie 20 milionów szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych Polaków – powiedział szef rządu.

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą ks. Franciszka Blachnickiego w 100. rocznicę jego urodzin. Bardzo nie podobało się to Lewicy, w imieniu której głos zabrała Joanna Senyszyn. 

– Klub Lewicy jest przeciwny bałwochwalczemu upamiętnianiu kolejnego przedstawiciela kleru – mówiła poseł Senyszyn. Zasługi księdza Blachnickiego ani jego tragiczna śmierć (prawdopodobnie został otruty przez bezpiekę) Senyszyn nie wzruszają… Taka społeczna wrażliwość Lewicy…

Koledzy ostro bronią Nitrasa. Zapewniają, że jest czysty jak łza

– Prokuratura Okręgowa w Warszawie po ewentualnym uchyleniu posłowi Sławomirowi Nitrasowi immunitetu zamierza postawić mu zarzuty naruszenia...

zobacz więcej

Środa. Kłopoty Nitrasa


A jak z wrażliwością posłów PO? Ich kolega, poseł Sławomir Nitras ma poważne kłopoty. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zamierza postawić mu zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej drugiego posła. Do Marszałek Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłowi KO.

Nitras nie raz popisał się wszczynaniem fizycznych awantur, ale może liczyć na współczucie kolegów z partii. Broni go m. in. Grzegorz Schetyna: „Przez lata obcinali mu pensję, a teraz chcą z niego zrobić przestępcę” – stwierdził były lider PO.

Obecny szef Platformy Borys Budka podkreślił, że Nitras nie powinien zrzekać się immunitetu. Solidarność kolegów godna pozazdroszczenia, szkoda, że to tylko solidarność wewnątrz organizacji, zgodna z „doktryną Neumanna”, a nie solidarność społeczna.

Tej drugiej na szczęście nie brakuje premierowi rządu. Mateusz Morawiecki odwiedził wrocławski szpital tymczasowy. - Po pokonaniu trzeciej fali pandemii będziemy przekształcać szpitale tymczasowe na szpitale rehabilitacyjne dla pacjentów po COVID-19 – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia: Sytuacja na Śląsku jest krytyczna

Na Śląsku sytuacja epidemiczna jest krytyczna. Do końca tygodnia 170 chorych na COVID-19 z tego regionu zostanie przewiezionych do szpitali w...

zobacz więcej

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zaangażowanie Lotniczego Pogotowania Ratunkowego w transport pacjentów chorych na COVID-19 ze Śląska, gdzie jest szczególnie trudna sytuacja epidemiczna. Do końca tygodnia 170 chorych z tego regionu zostanie przewiezionych do szpitali w innych województwach.

Trzecia fala jeszcze nie słabnie, ale minister finansów Tadeusz Kościński nie traci optymizmu. – Nie jesteśmy wyspą, widać, że (...) trzecia fala jest dużo mocniejsza niż pierwsza i druga fala – i mocniejsza niż większość się spodziewała (…) Mam nadzieję, że za dwa, trzy miesiące będziemy wracali do normalności, a na otwarcie gospodarki nie będziemy musieli czekać całych trzech miesięcy – mówił w programie „Money. To się liczy” minister Kościński.

Na portalu społecznościowym Albicla.com odbyło się wirtualne spotkanie Klubów „Gazety Polskiej”. Gościem wydarzenia był wicepremier i prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Internauci pytali lidera Zjednoczonej Prawicy o zakup szczepionek przez Komisję Europejską.

 
Jarosław Kaczyński ocenił, że błędy popełnione podczas negocjacji „wołają o pomstę do nieba”.

– To tak, jakby z jednej strony siedzieli negocjatorzy, a z drugiej – dzieci – mówił prezes PiS. Jarosław Kaczyński dodał, że dziś Polska płaci za błędy popełnione przez unijnych urzędników, ponieważ w innym przypadku udałoby się zaszczepić do tej pory więcej osób i uratować ich życie oraz zbliżyć się do końca pandemii.

40-latkowie mogą się zapisać na szczepienia. „Rejestracja dla 60 plus zwolniła”

Mamy otwartą rejestrację dla osób powyżej 60. roku życia, ale ta rejestracja zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy osób między 40....

zobacz więcej

Wielki Czwartek. Spotkanie w Budapeszcie


Rząd postanowił przyśpieszyć szczepienia, umożliwiając rejestrację osobom powyżej 40. roku życia, które już wcześniej zgłosili zainteresowanie szczepieniem w specjalnej ankiecie uruchomionej w połowie stycznia.

– Niestety, przez usterkę w systemie część z tych osób w wieku czterdziestu kilku, pięćdziesięciu kilku lat zapisała się jeszcze na terminy kwietniowe. W związku z tym na kilka godzin wstrzymujemy rejestrację osób między 40. a 59. rokiem życia – powiedział na konferencji prasowej minister Michał Dworczyk.

Opozycja stwierdziła, że to już koniec świata. Wzburzony Szymon Hołownia zażądał dymisji rządu a w pierwszej kolejności dymisji ministra Dworczyka. Wzburzenie nie przeszkodziło jednak Hołowni skorzystać z awarii systemu i zaszczepić się przed świętami, czym pochwalił się w mediach społecznościowych.

Za szczęśliwą dla siebie awarię systemu nie podziękował i nie odwołał swoich wcześniejszych słów wobec rządu. A tak ładnie w swoich książkach pisał kiedyś o miłosierdziu i cierpliwości, którą trzeba mieć dla bliźnich…

„Trzaskowski funduje gigantyczne podwyżki!” Reakcja wiceministrów

Od 1 kwietnia w Warszawie obowiązują nowe ceny za wywóz odpadów. Zmiany na niekorzyść mogą odczuć przede wszystkim duże rodziny. „Rząd zablokuje...

zobacz więcej

Mimo apeli Hołowni rząd nie podał się do dymisji tylko dalej pracował. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji z wicepremierem Jarosławem Gowinem zapowiedział, że uruchomi dodatkowe 30 mld złotych dla przedsiębiorców. Przedłużone zostanie działanie tarczy antykryzysowej rozszerzonej o kolejne branże.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało, że w tym roku w ramach programu „Za życiem” na rozwój sieci domów dla samotnych matek i kobiet w ciąży przeznaczone zostaną 3 mln zł.

Z kolei Ministerstwo Klimatu ujęło się za mieszkańcami Warszawy, którzy od kwietnia będą płacić ogromne pieniądze za wywóz śmieci. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski twierdzi, że to rząd „rękami samorządu” znacząco podwyższył opłaty za wywóz odpadów. Przepisy z tym związane pochodzą jednak z lat 2011 i 2014, kiedy rządziła PO.

Ministerstwo chce ograniczyć opłaty do 40, 91 i 120 zł maksymalne w przypadku naliczania odpłat w zależności od zużytej wody. Drastyczna podwyżka opłat za śmieci i powiązanie jej z opłatami za wodę w czasach pandemii jest wyjątkowo niebezpieczne – bo przecież nie powinniśmy akurat oszczędzać na higienie.

Saryusz-Wolski o różnicach i związkach między Morawieckim a Orbanem i Salvinim

Europejski mainstream, silnie związany z zależnymi od Kremla spółkami energetycznymi, naciskający na ukończenie Nord Stream 2, krytykuje polski...

zobacz więcej

Wieczorem w Budapeszcie doszło do zaaranżowanego przez premiera Węgier Victora Orbana spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym włoskiej partii Liga Matteo Salvinim.

Victor Orban wierzy, że jest możliwa nowa, lepsza współprac europejskich konserwatystów. Wiarę tę wydają się podzielać jego goście.

– Potrzebny jest renesans Europy i jej wartości; Europa nie może być dyktatem silniejszych (…) My dzisiaj widzimy, że Europa jest właśnie na rozdrożu. Ona utraciła w pewnym stopniu swoje korzenie. I właśnie chcemy pomóc jej w odbudowie tych korzeniu – mówił po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki, który zaprosił Orbana i Salviniego na kolejne spotkanie do Warszawy. Odbędzie się ono w maju, a kolejne w czerwcu w Rzymie.

Matteo Salvini
nie ukrywa, że celem jest stworzenie nowej siły politycznej w pogrążonej w kryzysie Europie, która stanie się w przyszłości numerem jeden w europarlamencie. Nowa frakcja zagraża dominującej obecnie EPL, której szefem mianowano Donalda Tusk. Nie dziwi więc, że były premier chciałby powstrzymać nową inicjatywę i zniechęcić do niej wyborców.

„Morawiecki z Orbanem i Salvinim organizuje proputinowski blok polityczny” – skomentował Tusk czwartkowe spotkanie.

– Donald Tusk stracił nie tylko mandat, ale i umiejętność poważnej rozmowy o poważnych sprawach – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Tusk sugeruje, że premier wspiera Putina. „Powinien siedzieć cicho i bić się w piersi” [WIDEO]

Donald Tusk oskarżył premiera Mateusza Morawieckiego o współorganizację proputinowskiego bloku razem z premierem Węgier i byłym wicepremierem...

zobacz więcej

Silna frakcja konserwatywna jest w europarlamencie bardzo potrzebna, bo europejska lewica staje się bezczelna. Wiceszefowa PE Katarina Barley, która jesienią mówiła o „zagłodzeniu Polski i Węgier”, teraz żąda sankcji finansowych dla naszego kraju.

– To wstyd dla instytucji UE, że dalej pełni swoje stanowisko po tak skandalicznych słowach. To polityk państwa, które dokonało potwornych rzeczy w czasie II wojny światowej. Sugestie, że powinno się zagłodzić Polaków, z ust Niemki, przedstawiciela narodu, który dokonał zbrodni na Polakach, całkowicie wykluczają ją z debaty publicznej, także europejskiej – powiedział tvp.info minister Jan Dziedziczak.

Wielki Piątek. „Sok z Buraka” w rękach Kramka


Cześć emerytów odebrała już tzw. jarkowe, czyli trzynastą emeryturę. Ale pomoc rządu dla osób starszych nie kończy na trzynastej i czternastej emeryturze.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapowiedział kolejne działania w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. W tym tygodniu w ramach Solidarnościowego Konwoju Wsparcia Seniorów rusza 35 tirów – 800 ton żywności dla prawie pół miliona osób.

„Solidarność nie jest pustym sloganem”. 800 ton żywności dla potrzebujących

W tym tygodniu w ramach Solidarnościowego Konwoju Wsparcia Seniorów rusza 35 tirów – 800 ton żywności dla prawie pół miliona osób. Premier Mateusz...

zobacz więcej

Szef rządu podkreślił, że „solidarność nie jest w języku polskim pustym sloganem, ale pojęciem, które niesie za sobą wiele wartości”.

Zaś na Facebooku premier zaapelował o odpowiedzialność. „Jesteśmy dziś w najtrudniejszym momencie walki z koronawirusem. Dlatego chciałbym zwrócić się do Państwa z apelem. Pozostańmy w te święta w domu, w gronie najbliższej rodziny. Wśród tych, z którymi mieszkamy na co dzień” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jest lepiej, choć trudno się cieszyć, jeśli chodzi o poziom zachorowań na COVID-19.

– Przez ostatnie dwa dni obserwowaliśmy delikatne wyhamowanie dynamiki zachorowań, jednak jest zbyt wcześnie, aby mówić, że mamy do czynienia ze stałym trendem spadkowym – stwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Duże zmiany w SokuzBuraka po publikacjach portalu tvp.info

Portal tvp.info ujawnił w ostatnich dniach, kto stał za SokiemzBuraka i jak wyglądała współpraca hejterskiego profilu z Romanem Giertychem. Teraz...

zobacz więcej

Zmiany w „Soku z Buraka”, ale trudno powiedzieć, że na lepsze. Zarządzanie facebookowym fanpage’em przejęła Fundacja Otwarty Dialog – kontrowersyjna organizacja, za którą stoją m.in. Bartosz Kramek i Ludmiła Kozłowska.

„Sok zmieni profil w kierunku wsparcia różnego rodzaju inicjatyw obywatelskich związanych zarówno z piętnowaniem patologii w życiu publicznym w naszym kraju, jak również obroną demokracji, praworządności, szeroko rozumianej wolności i praw człowieka – głównie w Polsce, ale również w UE i na świecie” – wyjaśniono. Czyli będzie mniej więcej tak samo, albo zupełnie tak samo, albo nawet gorzej.

Wielkanocne życzenia Jarosława Kaczyńskiego. „Obfitości Łask Bożych”

„Niech czas Triduum Paschalnego napełni Państwa szczególną radością i nadzieją oraz obdarzy wewnętrzną i fizyczną mocą, jakże potrzebną do naszych...

zobacz więcej

Wielka Sobota. Pięć lat 500 plus


„Niech Zmartwychwstały Chrystus, który jest miłością, przyniesie nam wszystkim w tym trudnym czasie pokrzepienie, nadzieję i radość. Niech Jego bliskość otwiera nasze serca” – podkreślił w życzeniach z okazji Święta Wielkiej Nocy sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Życzenia złożył także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. „Niech czas Triduum Paschalnego napełni Państwa szczególną radością i nadzieją oraz obdarzy wewnętrzną i fizyczną mocą, jakże potrzebną do naszych codziennych zmagań z pandemią koronawirusa” – napisał lider Zjednoczonej Prawicy.

Minister Maląg: Bieda nie ma już twarzy dziecka

Ponad 98 proc. młodych ludzi chce mieć dzieci.

zobacz więcej

Już pięć lat działa program „Rodzina 500 plus”. 


Minister Marlena Maląg, była pytana na antenie TVP Info, jaki jest najważniejszy skutek działania programów prorodzinnych PiS: – Dzisiaj bieda już nie ma twarzy dziecka. Dzięki programowi „Rodzina 500 plus”, dzięki tej wielkiej inwestycji w polską rodzinę, przede wszystkim rodziny mogą spełniać swoje marzenia. Niejednokrotnie po raz pierwszy rodzice wyjechali ze swoimi dziećmi na wakacje, inwestują w przyszłość swoich dzieciaczków, a więc te założenia, które programowi „Rodzina 500 plus” towarzyszyły, te cele, które zostały przypisane, one są osiągnięte (…) Dzisiaj z podniesioną głową możemy powiedzieć, że kiedy opozycja mówiła, że to jest rozdawnictwo, że nie będzie pieniędzy na program „Rodzina 500 plus”, te pieniądze są, a mało tego, one dzisiaj są swoistą tarczą antykryzysową w tym trudnym czasie, kiedy walczymy z pandemią koronawirusa – dodała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

źródło:
Zobacz więcej