RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cowidowy paszport na powrót do normalności. Brytyjczycy wiążą z nim wielkie nadzieje

Puby mogą zostać otwarte w najbliższych tygodniach. Na razie bez certyfikatów (fot. Reuters/Hannah Mckay)
Puby mogą zostać otwarte w najbliższych tygodniach. Na razie bez certyfikatów (fot. Reuters/Hannah Mckay)

Wprowadzenie covidowych paszportów to jeden ze sposobów, dzięki którym Wielka Brytania chce zapewnić bezpieczeństwo w lokalach i na imprezach masowych – czyniąc w ten sposób krok w stronę powrotu ku normalności. Paszporty będą zawierały informację o tym, czy właściciel jest zaszczepiony, miał ostatnio negatywny wynik testu lub ma naturalną odporność.

„Niedopuszczalnie wolno”. WHO o tempie szczepień w Europie [WIDEO]

Kampania szczepień przeciwko COVID-19 w Europie przebiega niedopuszczalnie wolno i w obliczu największego od tygodni wzrostu infekcji trzeba ją...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wiosną władze brytyjskie planują przeprowadzenie serii wydarzeń pilotażowych, które mają wykazać, czy wprowadzenie zasady wentylowania pomieszczeń i testowania uczestników wystarczy, by organizować imprezy na zasadach sprzed pandemii. Do tych wydarzeń zaliczono półfinały i finał Pucharu Anglii na stadionie Wembley. PA to najstarsze rozgrywki piłkarskie na świecie, w tym roku obchodzą 150. jubileusz.

Inne wydarzenia to m.in. masowe zawody biegowe, wieczór w klubie nocnym, konferencja biznesowa czy seanse filmowe. Pilotaż zacznie się 16 kwietnia wieczorem komediowym w Liverpoolu. Jego uczestnicy zostaną przetestowani pod kątem COVID-19.

Co najmniej część z wydarzeń pilotażowych – na pewno te organizowane wcześniej – ma się odbyć bez korzystania z „jakichkolwiek form certyfikacji” – zapowiedział minister sportu Nigel Huddleston.

Według BBC brytyjska służba zdrowia pracuje jednak „nad systemem, który umożliwi ludziom wykazanie swojego statusu (covidowego – red.) poprzez aplikację lub dokument papierowy”. Choć branże, które mogą zostać otwarte w ciągu najbliższych tygodni – choćby puby – mają na razie nie mieć wymogu sprawdzania certyfikatów, nie jest wykluczone wprowadzenie takiego warunku w przyszłości. Premier Boris Johnson zapewnił, że rząd robi wszystko, co może, by zapewnić ludności możliwość udziału w wydarzeniach i podróżowania „tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe”.

-> Przeczytaj także: Wielkanoc w czasie pandemii. Polskie kościoły w Wielkiej Brytanii

źródło:
Zobacz więcej