RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dwa polskie statki utknęły w Kanale Sueskim na 8 lat

Kanał Sueski podczas konfliktu izraelsko-arabskiego, 1967 r. (fot. KEYSTONE-FRANCE/Gamma-Rapho via Getty Images)
Kanał Sueski podczas konfliktu izraelsko-arabskiego, 1967 r. (fot. KEYSTONE-FRANCE/Gamma-Rapho via Getty Images)

Po wojnie sześciodniowej w 1967 r. Kanał Sueski pozostawał zamknięty przez osiem lat. Utknęły w nim wtedy m.in. dwa polskie statki. Oficerowie i załogi założyli Stowarzyszenie Wielkiego Jeziora Gorzkiego, regularnie spotykali się na pokładach swych jednostek, organizowali imprezy towarzyskie i założyli klub żeglarski. Zorganizowali nawet Igrzyska Olimpijskie Jeziora Gorzkiego na wzór Letnich Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 r.

Zwolnili Kanał Sueski, ale Evergreen zablokował... autostradę. Zdjęcie hitem w sieci

Kryzys w Kanale Sueskim zażegnany – wyczekiwany komunikat z Egiptu wypłynął (nomen omen) w poniedziałek nad ranem. Wcześniej jednak, na fali...

zobacz więcej

Kanał Sueski, który znajdował się w centrum konfliktu izraelsko-arabskiego, w 1956 r. został znacjonalizowany przez Egipt i po inwazji brytyjsko-francusko-izraelskiej otwarty w następnym roku, a po wojnie sześciodniowej w 1967 r. pozostawał zamknięty przez osiem lat.

Kryzys sueski


W lipcu 1956 r, prezydent Egiptu Gamal Abdel Naser znacjonalizował Kanał Sueski, m.in. w reakcji na stanowisko rządów USA i Wielkiej Brytanii, które odmówiły finansowego wsparcia budowy Wielkiej Tamy w Asuanie. Główni udziałowcy kanału, Wielka Brytania i Francja, oraz będący od 1948 r. w stanie wojny z Egiptem Izrael zdecydowały się na interwencję zbrojną w celu ponownego umiędzynarodowienia przeprawy.

Tzw. kryzys sueski zakończył się, gdy Egipt zatopił ok. 40 statków w kanale, a Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i ONZ interweniowały, zmuszając atakujące kraje do wycofania się. Naserowi udało się ponownie otworzyć kanał w marcu 1957 r., co zostało odebrane w regionie jako zwycięstwo lansowanego przez niego panarabskiego nacjonalizmu.

Kanał Sueski – „żółta flota”


Dziesięć lat później, w momencie wybuchu wojny sześciodniowej między Izraelem a państwami arabskimi, Egipt zamknął kanał dla międzynarodowej żeglugi, ponieważ siły izraelskie najechały półwysep Synaj i zajęły pozycje wzdłuż wschodniej strony kanału. Przez miny, bomby i zatopione statki kanał przekształcił się w czasie wojny w ufortyfikowane okopy i został zamknięty na osiem lat.

Piętnaście statków, w tym dwa polskie, zostało uwięzionych wówczas na jego trasie, głównie na słonowodnym Wielkim Jeziorze Gorzkim. Z powodu nawiewanego piasku zostały one nazwane „żółtą flotą”.

Igrzyska na Kanale Sueskim


Oficerowie i załogi kilkunastu statków założyli Stowarzyszenie Wielkiego Jeziora Gorzkiego, regularnie spotykali się na pokładach swych jednostek, organizowali imprezy towarzyskie i założyli klub żeglarski. Zorganizowali nawet Igrzyska Olimpijskie Jeziora Gorzkiego na wzór Letnich Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 r.

Egipt odzyskał pełną kontrolę nad kanałem po wojnie Jom Kipur w 1973 r., ale następca Nasera, Anwar As-Sadat, ponownie otworzył przeprawę dopiero po rozpoczęciu rozmów pokojowych z Izraelem, w 1975 r.

Zamknięcie kanału na tak długi czas zmusiło statki do okrążania południowego krańca Afryki, zachęcając tym samym przedsiębiorstwa do budowania coraz większych tankowców. Trend ten sprawił, że statki rozrosły się do rozmiarów Ever Given, który niedawno zablokował kanał.

Czytaj także: Kanał Sueski. Kontenerowiec zgubił tysiące plastikowych żab, kaczek, żółwi i bobrów

źródło:

Zobacz więcej