RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Pierwszy człowiek zakażony tulawirusem tuż obok Polski. Jakie są objawy?

Tulawirus – nowy patogen, który zagraża ludziom? (fot. Shutterstock)
Tulawirus – nowy patogen, który zagraża ludziom? (fot. Shutterstock)

W Niemczech potwierdzono zakażenie tulawirusem u człowieka – to pierwszy taki przypadek podgatunku wirusa, który zwykle występuje u myszy polnej. Patogen należy do hantawirusów, które – podobnie jak SARS-CoV-2 – są z grupy wirusów RNA. Badania naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie „Emerging Infectious Diseases”. W artykule wyjaśniają, jak tulawirus przenosi się na człowieka, a także jakie są jego objawy.

W poszukiwaniu straconego czasu, czyli goniąc za pierwszym przypadkiem SARS-CoV-2

Da się ustalić, kiedy był pacjent zero COVID-19 nawet, jeśli dokumentacja medyczna nie istnieje lub nie jest udostępniona – tak przynajmniej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Naukowcy z Instytutu Friedricha (FLI) opisują przypadek mężczyzny, który trafił do szpitala z ostrą niewydolnością nerek, za którą odpowiedzialność już początkowo przypisywano chorobie hantawirusowej. Potwierdziły to dalsze badania.

„Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) znanych jest już kilka przypadków zakażenia ludzi tulawirusami, ale dotychczas zakażenie było jedynie pośrednio wykrywane w surowicy osoby zakażonej” – opisuje wyniki badań Deutsche Welle.

„Kolejna zoonoza w Niemczech”


Teraz pod lupą naukowców znajdą się myszy polne i inne norniki. Ze względu na ich masowe rozmnażanie, należy dokładniej monitorować występowanie zakażeń tulawirusem u ludzi – ocenia Rainer Ulrich, kierownik Krajowego Laboratorium Referencyjnego Hantawirusów u Zwierząt w FLI.

Jak zauważają tamtejsze media, potwierdzone zakażenie tulawirusem to kolejna zoonoza w Niemczech w ostatnim czasie. Kilka miesięcy temu naukowcy po raz pierwszy dowiedli transmisji wysoko zaraźliwego wirusa SEOV ze zwierzęcia na człowieka.

Objawy tulawirusa


Objawy zakażenia tulawirusem – podobnie jak innych chorób tulawirusowych – są przede wszystkim grypopodobne: wysoka gorączka, ból głowy i kończyn, a także nudności i wymioty. Patogen może także – jak w opisywanym przypadku z Niemiec – zaatakować nerki, prowadząc do ich ostrej niewydolności.

W przeciwieństwie do koronawirusa nie przenosi się z człowieka na człowieka. Dotąd nie opracowano ani leków, ani szczepionki przeciwko tym wirusom.

Wirus przenosi się na ludzi przez gryzonie, a do transmisji dochodzi najczęściej przez wdychanie powietrza zainfekowanego odchodami gryzoni, choć może się dostać do organizmu także poprzez uszkodzoną skórę, błony śluzowe czy przez ugryzienie.

Zobacz także: Wirusologiczni detektywi i pochodzenie SARS-CoV-2

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej